Aktuality, Fotografická technika

Noční režim iPhonu 11 Pro – senzace

Zkoumání iPhonu 11 Pro jsem začal zatěžkávací zkouškou – vypravil jsem se na Signal festival, to je ta pražská akce, při které se v noci provozují všelijaké svetelné a akustické produkce. Výsledek mě velmi příjemně překvapil. Toto je noční fotka mobilem z ruky:

Jde o to, že technologie sestavování výsledného snímku z dílčích fotek na sebe skládaných je už poměrně stará, začínal s tím Sony před deseti lety, najdeme to v mobilech Google i Huawei. Teď to zavedl i Apple. Podle svého zvyku přišel pozdě, ale dělá to nejlíp. Prostě, funguje to až neuvě14řitelně. Tohle je pracoviště: funguje to na fotoaparátech 1x a 2x, nikoli tedy na širokoúhlém 0,5x. Implicitně je nastavena 3 vteřinová expozice, lze ji prodloužit až na 5 anebo zkrátit. Při expozici vidíme postupné nabíhání kresby a sledujeme i indikaci expozice.

Teoretickými vědomostmi jsem byl vybaven, vzal jsem si tedy stativ a takto jsem fotil ze Střeláku, opakuji, ze stativu:

Ale pak mě drbnul čertík, prej, zkus to z ruky. A ono to šlo:

V záhlaví jsem vyfocený já – fotila mě vnučka, tohle je barman v podstatě ve tmě. Z ruky – všechno.

V EXIF jsou zaznamenaná hausnumera, zřejmě jsou to údaje jedné z těch dílčích expozic. Tohle by mělo být patnáctinou při ISO 2000, skvělá expozice trabantů v zahradě na Petříně, připomínka exodu enderáků do nedalekého německého velvyslanectví před 30 lety.


Prakticky tma, desetina při ISO 500.

Davidova Miminka, kdo to tam na Kampě zná ví, jaká je tam tma. V EXIF 1/4s, ISO 1600.

Nadšení veliké, dá se říct absolutní. S tou výhradou, jaká se týká veškerého mobilového focení. Nelze od toho čekat zvětšeniny na velkém formátu. Je to elektronická spotřebka – Facebook, Instagram, web, monitor, naprostá pohoda. Velké zvětšení to nesnese. Což se týká fotek focených na sluníčku stejně jako těchto, pořízených na Signal festivalu.