Aktuality, Fotografická technika

Nikon zbrojí na olympiádu

Žádné překvapení to není, je jasné, že jak Canon, tak Nikon musí přijít v olympijském roce 2020 s profesionální zrcadlovkou. V úterý 4. září oznámil vývoj modelu D6 a též i telezoomu 120-300/2.8. V tiskové zprávě se odvolává na model D1, oznámený právě před dvaceti lety. Žádné další informace nebyly vydány ani k přístroji, ani k objektivu.

Do olympiády je ovšem daleko. Čekal bych, že jak Canon, tak Nikon přinesou ještě bombu v podobě bezzrcadlovky a k tělu příslušné optiky. Co je to platné, olympiáda je zkouška vrcholných výkonů jak sportovců, tak fotografické techniky. Čistě teoreticky už teď nabízí bezzrcadlovka větší možnosti než zrcadlovka – ta je odkázaná na zaostřovací modul na dně přístroje a nikdy nebude krýt tak velký prostor jako bezzrcadlovka – její teoretické omezení je jen rozměr čipu. Ale na druhou stranu uváženo, sportovní fotograf vám potvrdí, že nejlépe ostří střed. Používají fotografové focus tracking, sledování objektu? To vše jsou diskutabilní otázky. Eye focus čili ostření na oko skvěle funguje, až na to, že když je vedle sebe více obličejů, automatika ráda skáče z jedné na druhou.

To vše jsou náměty k diskusím, jedno je zřejmé, Nikon zbrojí a zrcadlovku nehodil do žita. Logika mi ale napovídá, že D6 není pro olympiádu jeho poslední slovo.