Aktuality, Fotografická technika

Nikon Z50 a jak se s ním fotilo

Nikon uvedl tento model v polovině října 2019 jako první svoji bezzrcadlovku pro čip velikosti APS-C. Šel tedy zcela jinou cestou než jeho hlavní konkurent v oboru zrcadlovek – Canon. Ten přišel už v roce 2012 s prvním modelem řady M, přičemž to M mělo znamenat mobilitu. Bylo to rok poté, kdy Nikon zahájil svoje experimenty s bezzrcadlovkami Nikon 1, vybavenými jednopalcovým čipem. Z tohoto trpaslíka přeskočil hned na plnoformát a rok po prvních Z přístrojích přišel tento přístroj.

Jaký je a komu je určen
Snímač má formát DX s 20,9 miliony pixelů. Díky tomu má malé rozměry a také DX objektivy umožňují redukovat rozměry i váhu. Nikon zároveň představil dva objektivy pro tento systém, kompaktní zoom 16-50/3.5-6.3 a také kompaktní teleobjektiv 50-250/4.5-6.3. Své zkušenosti jsem získával s tím kratším z obou zoomů.


Systém hybridního automatického zaostřování má 209 zaostřovacích polí a na obrazovém snímači pokrývá přibližně 90 % obrazového pole ve vodorovném i svislém směru. Rozsah citlivostí je ISO 100–51 200 a automatické zaostřování funguje při nízké hladině osvětlení až do –4 EV.

Zaostřování s detekcí očí zaostřuje na oči objektu bez ohledu na to, jestli stojí osamoceně nebo je jen jednou z tváří v davu. Rychlé sériové snímání a až 11 sn./s s automatickým zaostřováním a řízením expozice.
Videosekvence jsou ve formátu 4K/UHD s frekvencí 30p. Lze pořizovat zpomalenou stopáž v rozlišení Full HD bez omezení výřezem a prodlužovacím faktorem. Fotoaparát umožňuje vytvářet časosběrné videosekvence ve formátu 4K. Elektronický hledáček má 2 360 000 pixelů. Výklopný displej LCD má rozlišení 1 040 000 pixelů s dotykovým ovládáním ve stylu chytrých telefonů. K disposici je 20 efektů pro snímky i videosekvence vestavěných ve fotoaparátu. Intenzitu lze nastavit za současné kontroly účinků efektu.


Jak se s ním fotilo
Už na první pohled je to seriózní přístroj, vhodný pro promyšlenou práci. Přístroj je dobře ovladatelný, má dva rollery, to je vždycky známka vážného přístupu k věci. Jeho záklaďák je sympatický, v klidovém stavu je zatažený a připomíná pancake objektivy. Před focením je ho nutno povytáhnout a tím samozřejmě jeho délka hodně nabude Na objektivu je prstenec, prakticky třetí roller, lze na něj navolit třeba ISO. Osobně to nemám rád, protože se tím snadno rozhodí nastavení, když omylem do prstence vrazíme. Při uvedení jsem byl zvědavý na rychlost autofokusu. Ta je naprosto dostačující. Snímač odpovídá snímači D7500, autofokusový systém je podobný jako v plnoformátové Z6 a cenově v řádu 23 tisíc za tělo též odpovídá zrcadlovce D7500 nyní po vánočním zlevnění.

Což nás přivede k otázce, jak volit mezi špičkovou zrcadlovkou APS-C, což D7500 nepochybně je, a tímto mirrorlessem. Ve výkonu nejsou rozdíly velké, Z50 je v něčem rychlejší (11 fps), ale to není podstatné. Z50 je mnohem lehčí (450 ku 720 g) a menší 127 x 94 x 60 ku 136 x 104 x 73 mm. Samozřejmě, k zrcadlovce je k disposici hora DX objektivů, kdežto Z DX objektivy jsou zatím jen dva – ale v dodávce je redukce a stávající DX optiku lze používat. Osobně pokládám za naprosto jednoznačnou výhodu dokonalý elektronický hledáček. Pryč jsou ty doby, kdy EVF blikaly a zpožďovaly se a šly na nervy. Tady máme jasný obraz, EVF má 2,4 mega, ale pocitově mi nepřijde zásadně menší než dnešní 4 Mpx hledáčky plnoformátových bezzrcadlovek. A hlavně, vidíme výsledný obraz bez ohledu na podmínky, tudíž vidíme vše jak vidět potřebujeme i při focení ve špatném světle. To je pro mě jeden z důvodů, proč jsem na bezzrcadlovku po létech práce se zrcadlovkou přešel. Kresebně mě záklaďák příjemně překvapil, byť jsem měl nedůvěru hlavně k malé světelnosti.

Přístroje APS-C mívají menší dynamický rozsah než FF, nicméně zde mi přišel naprosto dostačující. Toto je fotka přímo z foťáku, bez úpravy:

Takto bude fotka vypadat po vyvolání z RAW formátu. To rozhodně není špatný výsledek pro slunce v záběru – a nikde žádný reflex v objektivu.

Světelně bezvýrazné nálady zvládá velmi dobře:

Právě tak jako ostré světlo a velké světelné rozdíly.

Základnímu objektivu hnidopich může vytknout nikoli bezchybné výkony v oboru chromatické aberace, nicméně celkově je obraz velmi uspokojivý.

Rychlý, přesně kreslící. Samozřejmě, od APS-C přístroje těžko můžeme čekat nějaké hrátky s malou hloubkou ostrosti a bokehem a podobnými triky.

Pod vánočním stromkem na návsi ve Zvoli jsem zkoušel ISO 10000. Tohle je JPEG bez úpravy:

Týž snímek, ale vyvolaný z RAW. Šum je tu nepochybně větší než by byl na FF fotce, nicméně si myslím, že snímek je plně v mezích použitelnosti.

Ani ostření nedělalo žádné problémy.


Shrnutí:


Nikon Z50 je zahajovací model nové řady bezzrcadlovek APS-C s bajonetem Z. Dá se čekat, že řada D ještě dlouho s řadou Z poběží, ale budoucnost má zjevně bezzrcadlo. O úspěchu nepochybuji už kvůli cenové politice: v kitu s konvertorem a objektivem 16-50 stojí 28 tisíc a kit tělo + 16-50 + 50-250 neuvěřitelných 29 tisíc. Konvertor FTZ tu sice není, ale k čemu by měl běžnému uživateli být, když má k disposici obrovský rozsah ekv. 24 až 375 mm? Jen jako těžítko na psací stůl… Malý, lehký, výkonný a za rozumné peníze. Kdo by chtěl něco ještě lehčího do kapsy, ať jde do kompaktu (anebo si koupí Nikon1, pořád se to dá sehnat a bylo to skvělé, škoda, že to lidi nepřijali, jak se čekalo…). No a kdo chce fotit do extrému, už teď jsou cenově dostupné FF bezzrcadlovky i zrcadlovky. Ráj pro fotografy, peklo pro recenzenty, protože dohromady není v čem se šťourat a co kritizovat.