Aktuality, Fotografická technika

Nikon D6

V olympijském roce přišel také Nikon s novým modelem své zrcadlovky, určené především pro profesionální reportáž. Novinka se od předchůdce, uvedeného v červnu 2016, parametricky v některých ohledech je skromnější – což naznačuje, co ve skutečnosti je a co není důležité. Jde o plnoformátovou zrcadlovku, její hořčíkové tělo charakterizuje vestavěný grip s integrovaným ovládání pro focení a výšku. Čip nemá 24, ale zase jen 21 mega – reportážní fotografie není o honu na pixely. Maximální ISO je nadále 102 400 s navýšením až na 3 miliony, i to měla D5.

V tiskové zprávě pozorně čteme takové detaily, jako že má o 15% rychlejší připojení ke kabelovým sítím. To jsou věci, které profesionála zajímají, protože musí úkol nejen nafotit, ale co nejrychleji doručit. Zpráva je poněkud nejasná stran použitých karet. D5 nabízí volbu mezi duálními sloty CF nebo XQD. Formát CompactFlash dnes už patří historii, nicméně v tiskové zprávě píší, že lze používat ve dvou slotech kartu XQD a CFexpress: to by znamenalo, že jsou dva sloty, každý na jiný formát. Upřesním, až během dopoledne přijdou informace od těch, kdo měli přístroj v ruce. Zatím je známo, že lze ukládat na jednotlivé karty separátně RAW a JPEG, to je obvyklé, ale je tu i možnost ukládat JPEGy různé velikosti a kvality. V této souvislosti je zajímavá funkce Priority Image Transfer – při přenosu fotek přes wi-fi lze vybranou fotku přimět aby „předběhla frontu“.

Vylepšení jsou jemná, což neznamená, že nejsou důležitá. Příklad: zůstává rychlost 14 oken za vteřinu, ale nový Expeed procesor umožňuje používat objektivy s elektromagneticky ovládanou clonou. V režimu přímého náhledu (přes displej = de facto se zrcadlovka mění na bezzrcadlovku) lze fotit osmimegové obrázky frekvencí 30 fps a dvou megové na 60 fps.

Nový je autofokusový systém a ten je v přístrojích této třídy to nejdůležitější. Počet zaostřovacích bodů klesl ze 153 na 105, avšak teď jsou všechny volitelné a křížové. Tisková zpráva se zmiňuje o „triple arrangement“, tedy o „trojitém uspořádání“. Detaily nejsou zatím známé. Patnáct bodů kolem středu ostří i při cloně F8. Přístroj má vestavěné wi-fi, Bluetooth a GPS.

Je to ve všem všudy čistě profesionální přístroj, určený především ke sportovní fotografii a akční reportáži.