Aktuality, Fotografická technika

Monitor EIZO ColorEdge CS2731

První letošní novinkou Eizo je 27palcový grafický monitor. Přenos obrazového signálu, rychlé datové přenosy a napájení připojeného notebooku či tabletu – to vše zvládá jediný kabel USB C. Výkonný notebook představuje často jediný počítač, z čehož vyvstává požadavek na co nejjednodušší připojení tohoto přenosného přístroje k periferiím na domácím nebo firemním pracovišti. EIZO vychází se svým grafickým monitorem ColorEdge CS2731 těmto požadavkům vstříc. Díky čtyřem konektorům USB pro downstream a konektoru USB-C pro upstream lze externí disky, myš, klávesnici, čtečku karet či další techniku připojit přímo k monitoru. Uživateli pak k úplnému propojení notebooku se zbytkem pracoviště postačí jediný kabel USB-C vedoucí do monitoru CS2731. Stejný kabel zajistí zároveň i napájení notebooku výkonem až 60 W. Již není třeba používat samostatnou dokovací stanici či napájecí zdroj. Na monitoru CS2731 nalezneme dále po jednom vstupu DVI-D, HDMI a Display Port.


Panel IPS se širokým gamutem, rozlišením WQHD 2560 × 1440 bodů a hustotou pixelů 110 ppi zaručuje ostré podání obrazu. Každý monitor EIZO ColorEdge je ještě v továrně přesně proměřen. U každého přístroje je přitom továrně zkalibrována křivka gama. Homogenita a barevná jednotnost je u každého jednotlivého panelu továrně změřena a optimalizována, čímž je dosaženo absolutně nezkreslené reprodukce obrazu.

Široký barevný rozsah (99 % prostoru Adobe RGB), 16bitová tabulka Look-Up-Table a přesná tovární kalibrace tohoto hardwarově kalibrovatelného grafického monitoru zaručují, že kontrast, odstupňování tónů i barvy budou přesně reprodukovány ihned po vybalení přístroje. Simulace tisku při obrazovkových korekturách či další kroky digitálního procesu tak budou probíhat s náležitou spolehlivostí. Kalibrační software ColorNavigator 7 lze bezplatně stáhnout z webových stránek EIZO. Magnetická světelná clona CH2700 je nabízena samostatně.

Monitor CS2731 je již v prodeji za doporučenou cenu 27.990 Kč včetně DPH.

Požádal jsem pana Antonína Charváta, šéfa českého zastoupení EIZO, o bližší informace stran tohoto monitoru, zvláště pak jeho módu propojení s notebookem přes USB:

U notebooků je tedy hlavní výhoda v tom, že „zmizí“ jejich klasická napájecí „kostka“.

Jinak doplňuji, že rozhraní USB-C dokáže zároveň přenášet různé typy signálů:

Typicky tyto:

  • Videosignál (až do rozlišení 4K/60Hz)
  • USB2.0/USB3.0 sériový řídící signál
  • Ethernet signál (připojený notebook může tedy mít automaticky přístup k internetu, aniž by do něj vedl nějaký LAN-kabel nebo přijímal Wifi-signál z nějaké okolní Wifi-sítě). Postačí zapojit ethernetový kabel s internetovým signálem přímo k monitoru (např. prostřednictvím adaptéru Eth/USB).
  • Zajišťovat napájení připojených zařízení

USB-C kabel je tak schopen velmi efektivně nahradit klasickou dokovací stanici k notebooku a ušetřit tak svému uživateli dalších 4-5 tis.

Ještě poznámka:

Monitor CS2731 je fotografický monitor často provozovaný s kalibračním programem ColorNavigator.

Ten je nyní nově schopen kopírovat barevné profily monitoru přímo z jeho interní paměti na harddisk připojeného počítače, kde si je pak může automaticky načíst fotografický editor, který pak může zobrazit fotografie správně podle fotografických standardů.

Barevné profily monitoru pro fotografické editory lze tak nyní získat snadno pouhým stisknutím tlačítka MODE (výběr obrazového režimu = standardu) na monioru To vše bez složitého kalibrování monitoru pomocí nějaké externí kalibrační sondy.

Vše běží za předpokladu, že:

Uživatel má nainstalovaný novou verzi programu ColorNavigator 7
Uživatel má svůj monitor propojený s počítačem pomocí video-kabelu a pomocí USB-kabelu.
A právě u monitoru CS2731 může nyní uživatel místo dvou kabelů (video-kabelu a USB-kabelu) použít pouze jediný kabel typu USB-C, který již USB-kanál obsahuje.

Fotograf tedy monitor vybalí z krabice, připojí ho ke svému notebooku pomocí kabelu USB-C/USB-C, poté nainstaluje program ColorNavigator 7 a může již těšit z automaticky správně zobrazených fotografií podle fotografických standardů např. ve svém oblíbeném Photoshopu nebo Lightroomu.

Odpadá kalibrace monitoru, odpadá USB-kabel a navíc se mu ještě připojený notebook dobíjí přímo z monitoru (odpadá napájecí zdroj k notebooku).

Prostě takový „Plug&Play“ monitor s minimálními nároky na kabely a s minimálními nároky na znalosti kalibrací nebo znalostí ColorManagementu.

EIZO jaksi usoudilo, že fotograf má především fotit a být kreativní při originálních úpravách svých fotografií ve fotografických editorech a ne se zabývat technikou a jejím nastavováním (to za něj již vyřeší EIZO předkalibrováním každého monitoru již v továrně a nahráním barevných profilů monitoru přímo do interní paměti počítače).

Antonín Charvát, EIZO