Aktuality, Fotografická technika

Magnetické filtry VFFOTO

Výrobky firmy Vladimíra Fučíka jsou stálým čtenářům dobře známé, recenzoval jsem tu například extrémní ND filtr 2000x GS. Nedávno jsme objevil zajímavou novinku, filtry s magnetickým uchycením. Princip je jednoduchý. Jde o sestavu dvou prvků, jeden je šroubovací, a buď je to funkčně vzato ochranné UV filtr, anebo je to jenom kroužek bez skla. V každém případě je to zároveň magnetický element. Druhá část, to je už samotný filtr, ten se ale nešroubuje, jen se magneticky uchytí.

Výhoda tohoto řešení je nabíledni. Když uuž jsem se zmínil o tom silném ND filtru… Kdo s takovým filtrem pracuje moc dobře vím jaký je to opruz kvůli ostření i komponování obrazu filtr snímat a zase nasazovat. Závity v obrubě objektivu jsou jemné, není to zcela triviální chytit závit, v zimě je to o to obtížnější.

Tyto magnetické filtry svou kvalitou spadají do VFFOTO Premium Series. Sklo je Schott, je-li to polarizák, fólie je japonská. Antireflexních vrstev je 14 a pro snadné čištění tu jsou nanovrstvy. Záruka deset let. Polarizační filtry se vyrábějí v rozměrech 62 mm, 67, 72, 77 a 82 mm. Zde je přehled ze stránky VFFOTO, pozor, linky nejsou aktivní.

Filtry jsem měl zatím v ruce jen u Škody na krámě, měli tam zatím rozměr 72 a 77 mm. Nápad se mi moc líbí, otázka zůstává, jak se sluneční clonou. Ovšem to je odvěký problém, ona sluneční clona a filtr není Jeníček a Mařenka a nedrží se za ručičku.