Aktuality, Fotografujeme

Loučení s Karlem Gottem

Dnes budeme v Praze svědky loučení s Karlem Gottem. Pietní místo ale vzniklo už před několika dny před jeho domem nad Bertramkou, v Praze na Smíchově. Vpravil jsem se tam se svým soňákem, a také s velkoformátem 4 x 5 palců americké firmy Graflex z roku 1949. Ano, ten aparát je jen o čtyři roky mladší než já a usmyslel jsem s ním fotit reportážní fotky, protože to JE reportážní fotoaparát. Tedy, z doby minulé.

Tyhle věci dlužno fotit na různá ohniska. Samozřejmě jako vždy jsem začal tím krátkým, 15 mm na plnoformát už něco obejme. Takto to vypadalo před Gottovým domem 8. října, dnes už bych to asi takto nevyfotil, protože ulice se lomí a pole svíček začíná jaksi za rohem.

Druhá možnost je fotit na delší ohnisko. Vypíchne detail a zhustí perspektivu, přitáhne pozadí.

Jiná možnost použití 85 mm ohniska – z pole svíček se stalo cosi jako tapeta.

No a pak přišel na řadu Graflex. Vyzkoušel jsem tam nový (60 let starý) širokoúhlý objektiv (ohnisko 90 mm). Je to jaksi stejný záběr jako ten předchozí, ale v širším pojetí. Clonil jsem to na F16 a zaostřilo to docela přijatelně. Těším se ale, že si Graflexem zafotím opravdu živou fotku. Graflexu jsem založil webovou stránku, zatím je ve výstavbě a až bude hotová, dám vědět.