Aktuality, Fotografujeme

Letos bez aprílu

Letos nevyužiju příležitosti k obvyklému žertíku typu Chystá se digitální Flexaret. Mám trochu slavnostní náladu, protože je to dvacet let, kdy jsem založil Digineff. O víkendu jsem přešel na jiný redakční systém, jedu teď ve WoprdPressu a změnila se i grafika. Je mi jasné, že mnozí čtenáři budou nadávat. Pracuji v internetových médiích už skoro čtvrt století a vím tedy, že jestli čtenář něco nesnáší, tak je to změna grafiky.
Co se změnilo v Digineffu a digitální fotografii za dvacet let?
Začínalo to jako hokus pokus a kdo si tehdy koupil digi foťák, svými krvavými penězi podporoval vývoj. Můj první digi, kterou jsem si koupil, byla Sony Mavica FD95, to FD znamenalo floppy disk, po česku disketa, to bylo to malé placaté a uvnitř se to točilo a vešlo se na to 1,44 mega a stálo to tisíc dolarů, což bylo při kurzu 35 Kč za dolar masakr. Když se podívám do archivu, použitelné fotky se datují tak od roku cca 2005, v podstatě od osmimegových obrázků nahoru. Lidi se strašně zajímali, jak to funguje – míval jsem technické přednášky a přišlo i sto lidí poslouchat, jak funguje CCD a jak je to možné, že se náboj dá někam stěhovat.

Dneska je digitální fotografie prostě fotografie a jiná sice existuje, ale je to spíš doplňková speciální činnost: systém negativ pozitiv, mnohem méně často diáky, oblíbené jsou instantní fotky, černokněžníci dělají zvláštní techniky, jako je mokrý proces – nepřekvapí mě, když se dozvím, že se někdo snaží o daguerrotypii (nechcete to zkusit?). Kompakty skoro zmizely, nastoupily mobily: teď tahám Huawei P30 a to je tak úžasný nářez, že nemá smysl se o nějakých kompaktech bavit.


Budu to všechno spolu s vámi sledovat. Rád bych, aby vás můj web bavil, chci zavést speciální rubriku blbinek a zajímavostí, ty nám zpestří ten náš fotografický život. Tak ať se vám dobře fotí a rád vás na svých stránkách uvidím i v příštích dvaceti letech.