Aktuality, Zajímavosti

Koronavirus a svět fotografie

Nejsou to dobré zprávy. Z těch nejnovějších – Nikon dá na trh svoji profi zrcadlovku D6 až v květnu , tedy pár měsíců před srpnovou olympiádou, pokud ovšem se olympiáda bude konat. The Photography Show se měla v pátek zahajovat v Birminghamu, je odložena na neurčito – „někdy v roce 2020“. Veletrhu NAB 2020 v Las Vegas se nezúčastní ani Nikon ani Adobe. Canon zavírá tři své výrobní centra, původně se mluvilo o pěti, v japonských prefekturách Oita, Miyazaki a Nagasaki.

Sony má v Číně čtyři velké továrny. V souvislosti s omezením výroby se objevily spekulace, že firma dá přednost výrobě PlayStation4 před fotoaparáty. Jisté také je, že epidemie (od středy deklarovaná WHO jako pandemie) zasáhne hodně i Apple a jeho výrobu iPhonů. Přesné údaje nejsou známé. Ví se také, že čínské provozy Fujifilmu byly nejdřív uzavřené, avšak už od poloviny února byla výroba obnovena, nicméně ne v plném výkonu. Omezení má ovlivnit dodávky modelů X-T30 a X-T3. Pokud jde o X-T4, informace se o něm nezmiňují. Jisté je, že většina výrobců má své provozy v Číně, třebaže třeba Olympus už loni, tedy před pandemií, začal přesouvat výrobu do Vietnamu. Jsou ovšem firmy, které jsou na Číně nezávislé – především je to Sigma. Ta má výrobní základnu čistě v Japonsku, nicméně je fakt, že dováží z Číny některé komponenty.

Zatím se zmiňujeme o přímých dopadech epidemie. Možná ještě tíživější budou ty dlouhodobé, spojené s celkovým ekonomickým poklesem a následně se sníženou koupěschopností obyvatelstva. Přece jen nákup fotoaparátu je v první řadě, když lidé přemýšlejí, co by odložili.