Aktuality, Fotografujeme

K čemu je dobré 11mm ohnisko

Tokina předvedla inovovaný model svého objektivu 11-16/2.8, vyrábí se v provedené pro APS-C zrcadlovky Canon a Nikon. Dodám ještě, že objektiv má novou konstrukci 13 členů v 11 skupinách, dva z nch jsou asférické, dva lisované ze skla s nízkým rozptylem a jeden je asférický PMO – Precision Molded Optic: to je moderní technologie, která nahrazuje SPDT technologii (Single Point Diamant Turning), což je fakticky ultrapřesné soustružené asférického povrchu. Metoda přesného lisování velmi zlevňuje výrobu, aniž by významně ubírala na kvalitě. Objektiv má devítilamelovou clonu a jeho závit pro filtr má úctyhodný průměr 77 mm. Ke zvláštnostem patří i přepínání autofokusu a manuálního ostření dopředným posouváním ostřicího prstence – není to žádné novum, Olympus s tím přišel před deseti lety (a já si na to nikdy nezvyk a šlo mi to na nervy 🙂 ). Objektiv váží 555g a je dlouhý 84 mm, má stát 450 dolarů (stávající model stojí 17300 Kč).

Ptejme se ale znovu, k čemu takový objektiv. Přístroje s čipem APS-C mají crop factor zhruba 1,5x. Znamená to, že fyzickou ohniskovou vzdálenost, v našem případě 11 až 16 mm, musíme násobit 1,5x a dostaneme přibližně 16 až 24 mm. Těch 16 mm, to už podá hodně široký úhel záběru a čtyřiadvacítka… pěkně široký úhel záběru. Pro přirovnání, úhel odpovídající 24 mm kinofilmového aparátu mívají mobily a ty nové (LG, Samsung, Huawei, iPhone a j.) mívají 14 mm.

Laická veřejnost se domnívá, že krátké ohnisko – široký úhel záběru se používá gdyš sme v úzký uličce. Může to být pravda, toto je takový případ – nebyl odstup a bylo nutno to brát krátkým ohniskem.

Ale to není to, kvůli čemu pokročilým fotografům doporučuji pořídit si pořádný širokáč – a to je pro formát APS-C objektiv s ohniskem blízkým 10 mm. Toto je pořízeno základním objektivem:

Krátké ohnisko dodá obrázku prostor.

Důležité je, abychom měli v kompozici nějaký dominantní prvek, tady je to ten podzimem zasažený stromek (rozhodně ne naše Garina v pozadí).

Dominanta a prostor – to je základ práce s krátkým ohniskem. Uplatní se hlavně při krajinářské fotografii, ale i při živé fotografii reportážního typu. No a ta Tokina? Tuhle novinku jsem zatím neměl v ruce, ale Tokina je tradiční, velmi kvalitní výrobce dobrých skel za dobrou cenu a nepochybuju, že ani tahle 11-16 nebude jiná.