Je to módní pojem, tahle jasová maska. Někdy mám pocit, že se půlka tutoriálů pro Photoshop týká právě tohoto tématu. Ona tedy skutečná jasová maska se dá uskutečnit v editoru, který umí pracovat v režimu LAB – kde jasy jsou jedna separátní složka obrazu, ale přimhuřme oko. Zoner odjakživa umí udělat výběr podle kritéria jasová složka. Tak se podívejme na příklad.
Má to smysl u fotky, kde jsou jasy výrazně oddělené. Jako tuhle, jsem ráno šel s pejskama a byla mlha a vypadalo to nějak takhle:
Nic moc. Žádné barvy, byla skoro tma. Už když jsem to fotil jsem ale věděl, že se to tmavé popředí dá pomocí jasové masky pěkně rozsvítit, jinak bych to jaksi nefotil, že. V Photoshopu se to dělá před funkci Rozsah barev, kdežto v Zoneru musíme použít nástroj Kouzelná hůlka. Ten si otevřeme, viz screenshot.
V dalším kroku si vymaskujeme nevybrané části – je to kvůli přehlednosti. Zde vidíte, kde to nastavíme:
Důležité je nastavení. Průměr je jasný, rozmazání asi také. Výsledek hodně závisí na hustotě – to je v podstatě intenzita aplikace štětce (ať při přidávání nebo ubírání). Hodně ale záleží na rozestupu. Ten silně ovlivňuje intenzitu a je nutné oběma parametry laborovat. Je třeba hlídat jak okraje rozpití, tak linii „pochodujících mravenců“, ta jde středem toho pásma rozpití.
To červené maskování shodím nastavením masky, dělá se to zde:
V závěrečné fázi provedu inverzi, tedy převrátím výběr, takže už nebudou vybrané jasy, nýbrž ne-jasy, tedy to tmavé. V podstatě nejpohodlnější nástroj k úpravě jasu jsou Úrovně. A zde musím Zoner pochválit – i během práce s úrovněmi lze výběrovým štětcem přidávat a ubírat. To je velice pohodlné a příjemné.