Aktuality, Tvorba

Jak se fotí králové a královny

Britský společenský magazín Tatler (založen 1901) přinesl rozhovor šéfarchivářem agentury Getty Images. Jak je to s fotografiemi králů a královen, jakou roli fotografie v této korunované politice hraje? Zajímavé jsou pro nás především archivní obrázky… V záhlaví je – tehdy ještě – princezna Alžběta s princem Charlesem v roce 1952 v Balmoralu. K těm kuriózním patří jistě tento snímek prince Edwarda, jak ho tlačí na kolečku lord Mountbaten. Oba jsme nedávno poznali v televizním seriálu The Crown.

Snímek zobrazuje svatební obřad královny Viktorie a prince Alberta, je z roku 1854. Ouha, jak to, vždyť se brali v roce 1840? Tehdy byla fotografie ještě v plenkách a když už se z plenek vyhrabala, vznešený pár zapózoval v roli svatebčanů znovu.

Reportážní fotka z roku 1920, to už je zela moderní ponětí: žebrák pronásleduje krále George V při příjezdu na závodiště Epsom Derby. Po nějaké ochrance ani stopy, a to že měl svět už zkušenosti se sedmi kulemi v Sarajevu!

Vzácný snímek z roku 1952 zachytil tři královny – Alžbětu II., Královnu matku a královnu Mary, vdovu po Jiřím V. Tu už je vysloveně špionážní snímek, jediný svého druhu. Tři královny se účastní pohřbu krále Jiřího VI.

Zajímavý vývoj královské fotografie… Od nahraného pseudoreportážního snímku až po vlezlé focení ve stylu paparazzi. Fotografický hon na Dianu o bezmála půlstoletí později byl vyvrcholení tohoto stylu práce…