Aktuality, Editujeme

Hrajeme si s filtry

Mám na mysli filtry softwarové. Ty jsou – přinejmenším – méně ofenzívní než ty skleněné či plastové, jelikož nechají původní fotku na pokoji. Můžeme si s nimi hrát až do aleluja, dokud nás to neomrzí nebo nedojdeme k výsledku. Dnes si pohraju se sadou nabízenou v sadě Perfectly Clear v3 od Athentech Imaging. To je výborný plugin, dokáže fotku velmi příjemně zušlechtit. Což se děje v jeho prvním bloku. Má těch bloků několik, ten první je zlepšovací a ty další jsou efektové. V dalších blocích tedy najdeme i všelijaké divočiny. Zavedu vás na římské Palatinum, úplně na kopci mě tam zaujal tento dům – je vidět i zdola, od Cirku Maxima. Takhle to vypadalo, zajímavá struktura se vyrýsovala proti modrému nebi. Z foťáku vypadlo toto:


A jsme u toho. Fotoaparát zachytí skutečnost tak věrně, jak jen dovede. Do duše vám nevidí a netuší a nemůže tušit, jak skutečnost vnímáte. Když si pak hrajete s filtry, někdy jen náhodou, jindy na základě předchozí zkušenosti kápnete na ten, který vaši náladu postihne. Vyzkouším si tedy filtr zlepšovací:


Je to obrázek, takříkajíc – jako malovaný. Nebe je modřejší, cihly jsou cihlovější, ale ta nálada se nedostavila. Kde je tady nějaké tajemství? Vyzkouším tedy jiný filtr:

Takovým filtrům se obvykle říká dramatické. Všechno přeženou, barevnost, kontrast, je z toho divočina. Ale tajemno, to se jaksi nedostavilo.
Půjdu do opaku. Tady už mám náladu staré fotografie, jak se dřív fotily, je tu redukovaná, dokonce stylizovaná barevnost. Ale jak už to u těch filtrů bývá, je to takové nepřirozené, umělé. Zní to paradoxně, protože tyhle takzvaně kreativní filtry jsou vždycky mimo realitu… Ale, jak už jsem předeslal, jde o to, aby to vystihovalo tu náladu. Což není ten případ, i když uznávám, že barevně mi to přijde docela zajímavé.

Zkusme černobílé drsné provedení. Toto je noirový filtr, hodně oblíbený. Docela se mi to líbí a každopádně je už hodně blízko toho, co jsem si představoval.

Na konec jsem si nechal starou dobrou sépii. Takhle prezentovali svoje fotky pradědečkové, papíry vyvolávali v takzvané zlaté lázni, ta se prodávala v drogerii ještě v době, kdy jsem s focením začínal: to se fotka vyvolala, ustálila, pak se vybělila a v té zlaté lázni ohnědila. No a teď je na to filtr.

Tyhle filtry od Athentech jsou placené, ale v Zoneru X (i starších PSP od Zoneru) máte ohromnou nabídku různých filtrů. Například těch, které simulují klasické filmové provedení, tady máte vzpomínku na velkoformát. Kinofilm tu mají taky, ale ten není tak přesvědčivý (má disproporci políčka vůči perforaci…