Aktuality, Fotografická technika

Fujifilm X-T4

Další silný borec vpadl na kolbiště bezzrcadlovek vybavených snímačem APS-C, tedy zhruba s poloviční plochou plnoformát 24 x 36 mm. Soupeří spolu tři a s příchodem Nikonu čtyři značky. Fujifilmu se podařilo vybudovat si sympatické image nejvíc foťák. Všechny jeho modely jsou řešeny ve stylu retro, vypadají jako vypadaly foťáky odjakživa a s ohledem na to se ovládají. K tomu přidejme nabídku prvotřídní optiky s malými rozměry a váhou a úspěch budeme mít vysvětlený.


Výrobce tvrdí, že T4 není nástupce, nýbrž bratr T3, ten se bude nadále vyrábět a prodávat. Liší se dvěma věcmi, jedna je sympa, druhá zarmoutí. Výkonná stabilizace (údajně 6,5 EV, zlatý voči!, o tolik je to s 18 ze stávajících 29 objektivů jež jsou k disposici) je sympa, vyšší cena vyvolává protažení obličeje. Ona už T3 není svými 40 tisíci z laciného kraje. Cena T4 bude 46 tisíc. Výtečný Canon M50 stojí pod čtrnáct a neméně kvalitní Nikon Z50 přijde na 23 tisíc, Sony A6500 nadupaný vším, co se dá vydupat, stojí 40 tisíc, ale 6400 už jde za 27 tisíc. To jen, abychom věděli, kde na zemi stojíme. Nicméně takové je cenová politika Fujifilmu. On měl vždycky na výběr svoji špičku za neobvykle vysoké ceny a pak podobné modely s podobným výkonem za polovic. Majitelé modelu T3 tedy mohou zůstat v klidu. T4 se od jejich miláčka liší hlavně tou stabilizací a větší výdrží baterky.

Samozřejmě to nejsou jediné změny. Nová je závěrka, vydrží 300 tisíc cyklů a zvládá 15 oken za vteřinu. Má nový bezjádrový motor a speciální systém tlumení nárazu. Displej je teď vyklápěcí a přetáčecí, osobně to rád nemám, pro video je to prý výhodné. Nová je také baterka, vydrží 650 oken podle metody CIPA, v praxi je to vždycky víc. Baterka se dá nabíjet přes USB-C port, a když je nasazen grip s dvěma dalšími baterkami, všem třem lze šťávu dodat stejnou cestou, což je boží. Prskat se bude kolem absence výstupu pro sluchátka – je třeba použít redukci na APS-C.