Fotografická technika

Fujifilm X-T3

Opět po dvou letech udělal Fujifilm další krok a ty předchozí byly slavné, jednička i dvojka se setkaly s velkým úspěchem. Je zde nová špičková bezzrcadlovka APS-C s profesionálním výkonem.

Opět po dvou letech udělal Fujifilm další krok a ty předchozí byly slavné, jednička i dvojka se setkaly s velkým úspěchem. Je zde nová špičková bezzrcadlovka APS-C s profesionálním výkonem.
Jde tedy o systémový kompakt s výměnnou optikou a elektronickým hledáčkem, rozlišení je navýšeno na 26 mega na BSI-CMOS X-Trans snímači 23,5 x 15,6 mm velkým, procesor X-Processor 4 drží rozsah ISO od 160 do 12800 v základním režimu. Zapisuje do JPEG nebo 14bitového RAW. Ostření je na kontrast i fázovou detekci (hybridní čip) s 425 body AF. Výklopný třípalcový displej už je dotykový, významné zlepšení! Podstatné zlepšení se ale týká elektronického hledáčku, ten je teď 3,69 megový, samozřejmě se 100% pokrytím obrazu. Obnovovací frekvence je 60 fps, lze nastavit i Boost a pak má 100 fps (ale myslím že to nutné není). Rozsah závěrky je od 30 do 1/8000 sec, s elektronickou závěrkou 1/32000. Fleš jenom externí přes aktivní sáňky, synchro při 1/250 sec. Sériové focení stouplo na 20 fps s elektronickou a 11 fps s mechanickou závěrkou. Lze ale nastavit SportsFinder a pak přístroj snímá jen část čipu s 1,7 ořezem, ale rychlostí 30 fps. Sloty na karty jsou dva na SD včetně vysokorychlostních UHS II, výstup je USB3.1 a microHDMI, jakož i wi-fi a bluetooth. K disposici jsou porty na mikrofon a sluchátka. Hodně se vylepšilo video, v režimu záznamu na kartu je video 10 bitové 4:2:0, s externím zápisem je 10bitové 4:2:2. Baterka vydrží 390 fotek, přístroj váží 539 g a měří 133 x 93 x 59 mm. Výchozí cena je 1500 dolarů.Přístroj opět nabízí své skvělé retro řešení, které je velmi praktické: ISO i časy se nastavují na kruhových voličích právě tak jako korekce expozice, takže je možno pracovat i s automatickým ISO v manuálním režimu s možností korekce, což je pro živou fotku s dnešními výkony při vysokém ISO ideální stav (naprostá kontrola včetně naprosté volnosti). Snímač X-Trans je specialita Fuji, je zajímavé, že výrobce o 2 mega zvedl rozlišení: na kresbě se to projevit příliš nemůže, kdo tedy ví, co ho k tomu vedlo. Podle ofiko informací je nový snímač desetkrát rychlejší, to by naznačovalo, že jde o vrstvený snímač. Projeví se to hlavně při výkonu videa, nicméně i procesor by měl být 3x rychlejší než ten v předchůdci.Autofokus má hodně vylepšené průběžné ostření – a je zde velmi pěkně řešené názorné (na příkladech) nastavování, co nastavit při sledování objektu který se pohybuje za jinými objekty (pes v lese), reakce na náhle se objevivším objektu (ono jde hlavně o rychlost reakce, první uvedený příklad vyžaduje pomalou, druhý zase rychlou reakci). Ostření by mělo fungovat i ve tmě řádu -3EV.Systém Fujifilm X už disponuje doslova nepřebernou nabídkou objektivů od 8 mm po 400 mm plus telekonvertor, je to tedy plnohodnotný systém v nejvyšší kvalitativní třídě. Přitom i provedení jeho mnoha modelů je variabilní a zasahuje i do nižší cenové kategorie – od 11 tisíc. Má svůj nezaměnitelný styl a není tedy divu, že se z Fujifilmu stal tak trochu kultovní objekt.