Aktuality, Fotografická technika

Fujifilm X-100 V

Hádanka pro chytré hlavičky, to véčko na konci, co znamená? Fujina pojmenovala své postupné modely S (second), T (third) a F (fourth), tedy druhý, třetí a čtvrtý. Tenhle je pátý, což by mělo být fifth, ale F už bylo, takže je to římská pět a čte se to jako vé. Řekl bych, že je to trochu na palici.

Jinak ale dobrý. Moc dobrý.

Jde o kompakt s pevně vestavěným objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností 23 mm, který odpovídá 35 mm kinofilmové normy, světelný F2.0. Jeho hloubka ostrosti při plné díře odpovídá F2.8 kinofilmového přístroje. Objektiv je přepracovaný, podle předběžných info by měl mít lepší výsledky v rozích obrazu a při makro fotografii. Snímač je CMOS s předním osvitem, počet pixelů stoupl na 6, to je dnes v podstatě norma. Jeho filtry jsou specifické Fuji X-Trans, procesor je nejnovější generace, aby nebyl. Rozsah ISO je 160 – 12800, v rozšířeném módu až 51200.


Specialitou přístroje je kombinovaný hledáček, optický průhledový a elektronický, jeho rozlišení stouplo na 3,7 mega a pokrytí na 95%, obé je senzační zpráva. Výklopný třípalcový displej je konečně dotykový, další skvělá zpráva. Sériové focení stouplo na 11 oken za vteřinu. Velkou pozornost věnovala fujina videu, to je teď 4K v různých režimech. Zachován vstup na mikrofon, vstup pro sluchátka… snad příště. Výstupy jsou USB 3.1 s možností dobíjení, další skvělá věc. Kapacita baterky stoupla na 430 fotek, rozměry jsou 128 x 75 x 53 mm, váha 420 g.

Kompakty s pevným sklem, to jsou lahůdkové klenoty pro fotografické labužníky. Pevné sklo, to je zdánlivě omezení. Bezpochyby je, ale je to, jako kdybyste chtěli přemýšlet: kde vám to půjde líp, v hale na nádraží nebo v malé místnosti za zavřenými dveřmi? Asi druhá volba je ta správná. Kdo si zvykne na pevné sklo a jeho vlastnosti, hlavně na úhel záběru, víc se soustředí na samo fotografování a nic nikde nehoní a neloví, prostě koukne a vidí a fotí. Proto ta obliba Leicy Q nebo Sony RX1. Ve třídě formátu APS-C má Fuji X-100 konkurenci jen v Ricohu GRIII, ale to je opravdu exotika. Nicméně když někdo brečí, může si dokoupit široko a tele předsádku WCL-X100 a TCL-X100, nový přepracovaný objektiv je i s těmi stávajícími kompatibilní.

Fotoaparáty řady X-100 se pro mnohé zkušené fotografy staly doplňkovým fotoaparátem: jejich obrazové výstupy jsou skvělé, přístroj je malý, nenápadný, ovládání je mile tradiční – vše je vyvedeno vven, clona na objektiv, časy i ISO do kroužků… I vestavěný blesk se do malého těla vejde.