Aktuality, Fotografická technika

Fotoaparáty s chlazením?

Když jsem tu v létě představoval Panasonic Lumix S1H, pozastavil jsem se nad tím, že má chlazený čip. Zatím jsem nenarazil na žádné ohlasy a zkušenosti, každopádně je to zajímavá věc a věřím, že i perspektivní.


Vzduch zjevně nedá konstruktérům spád. Webová stránka Canon Watch reportuje o novém patentu na zařízení, které odsává prach ze snímače – a jistě ho i chladí. Vzduch přichází do těla fotoaparátu – tedy zrcadlovky – objektivem a objektivem zase odchází. Princip vidíme na schematismu:


Rozum nad tím zůstává stát – vysavačový efekt by se měl odehrát v době expozice, kdy je zrcátko sklopené. No, není divu, že na konci referátu ve zmíněném webu varují, abychom realiz07aci nečekali brzy, pokud vůbec někdy. Nicméně Canon uvažuje o dalším projektu, tentokrát čerpejme z Canon News. Vysoce výkonné stroj, jako je chystaná zrcadlovka 1D X, se tak silně hřejí, že by zasloužily větrák. Ten by šel umístit do prostoru hledáčku. Ukazuje schematismus:


Abych byl upřímný, kdybych na to kápl prvního dubna, o původu ideje bych neměl pochyby. Nicméně sama idea zcestná není. Obrázek v záhlaví není žádná aprílová fotomontáž, je to nástavba Nikonu D5500 od italské firmy Primaluce Lab a je to fotoaparát upravený k astrofotograii. Takže chlazené fotoaparáty existují a myslím, že se v tomto směru ještě dočkáme nějakých překvapení.