Aktuality, Zajímavosti

Fotoaparáty nejsou stejné, ale…

Berte tenhle článek jako poznámku na okraj. Na serveru The New Camera jsem narazil na test snímače fotoaparátu Sony A6600 a v článku byl následující obrázek, tedy screenshot z testovací stránky nejvyšší autority v oboru technických testů, laboratoře DXO (stránka je zde).

Podíval jsem se po cenách a doplnil jsem tabulku o jeden údaj, o cenu těla v korunách – ne všude to bude naprosto stejné, ale jakž takž to odpovídat bude.

Je to zajímavé, že? Nejdražší z uvedených přístrojů je skoro tak 8 krát dražší než ten nejlevnější, kdežto celkové skóre je 85 nejvyšší ku 78 nejnižší, přičemž nejdražší z uvedených přístrojů nemá nejvyšší skóre. Jsou si technicky podobné, jde o bezzrcadlovky, s výjimkou Olympusu všechny mají snímač velikosti APS-C.

Nechci tím nic dokazovat. Měřily se snímače při hodnocení aparátu přicházejí v úvahu i jiné faktory, dnes je to především rychlost ostření, přesnost ostření a odolnost vůči šumu při vysokých ISO. Nicméně zcela bez vypovídací hodnoty ta tabulka přece jen není.

Jak komu, ale mně připomněla zažitý poznatek, že současné fotoaparáty, a tím mám na mysli vyrobené od roku 2015 (když budu hodně přísný) jsou vynikající kvality a dají se s nimi pořídit skvělé fotografie. O technických limitech se dnes nemá cenu bavit, rozdíly jsou ve schopnostech techniku využít a hlavně pak v kreativitě. Kde jsou ty časy, kdy jsem přemlouval nováčky mé Dílny, když do ní přišli s kompaktem, aby zařízli prasátko a koupili si něco seriózního. Dnešní kompakty s jednopalcovým čipem tvrdě konkurují přinejmenším přístrojům MFT třídy a za slušných (natož pak za optimálních) světelných podmínek se vyrovnají obrazovým výkonem i APS-C a plnoformátu, co se týče kresby a dalších parametrů.

Je to jako s počítači. Kde jsou ty časy, kdy jsme měnili základní desku s procesorem (nakonec z toho vždycky byla kompletní přestavba) každých půl roku… Dneska? Má žena má 7 let starý počítač, já mám dva roky starý a když přijdu k Houdkovi do kanclu a sednu k jeho funglovce a otevřu Photoshop, v rychlosti nevidím rozdíl u Ljuby, u sebe ani u Michala.

A s foťáky je to podobné. Každá novinka je o něco lepší než předchůdce, ale to „o něco“ je skoro nepostřehnutelné.

Takže je to jedno, co si koupím? Není. O tom někdy příště, dejme tomu za tejden.