Aktuality, Fotografická technika

Fotoaparáty iPhonu 11? Žádný převrat.

Inovativní dravost Apple zemřela se Steve Jobsem. Zůstal po něm uzavřený, dobře fungující a útokům vzdorující ekosystém aplikací. Kdyby ho nebylo, už dávno bych měl nejlepší mobil na trhu, což je Huawei, a koukal bych po nejnovějším Google Pixel. Tam jsou ty opravdové inovace.

Apple včera předvedl svoji iPhone jedenáctku ve třech provedeních, obyč, Pro a Max. Ve verzi Pro s 5,8 palcovým displejem a Max s displejem 6,5 palců. Jistě mají skvělý Super Retina XDR displej systému OLED. Nás zajímají fotoaparáty. Ty jsou tři, konečně, už je měl každej. Jsou to dvanáctimegové moduly, jeden s objektivem ekv. 26/1.8, druhý 52/2.0, procesory mají dual pixel AF, tedy kontrast i fázový posud. To znamená, že mají krátkou prodlevu pro ostření, ale to už měly předchozí modely taky (abych furt nenadával, iPhone je hodně rychlý, i pro street foto vhodný). Přibyla třetí kamera s ekvivalentem ohniska 13 mm, to už měl LG před třemi lety, tedy v druhohorách.

Žádná šunka to samozřejmě není a nabízí i pěkné věci. Video je 4K/60 fps a je tu appka Filmic, která umožní současně snímat čtyřmi kamerami současně – z toho Tarantino sestříhá geniální film (nemyslím to ironicky, jen si to představte, tři ohniska a dva směry pohledu!). Novinka má mít větší výdrž baterky a jeho Bionic procesor by měl být doposud nejrychlejší. Zajímavý je nový Noční režim (taky známe odjinud). Dodejme, že přístroj(e) vydrží půl hodiny 4 metry pod vodou. Prodávat se mají od 20. září, iPhone 11 Pro má stát 1000 dolarů (mělo by být 26 tisíc Kč) a iPhone 11Pro Max 1100 dolarů (tedy 29 tisíc).

Názor Digineffu
Invaze mobilů do fotografického světa pokračuje. Nemá smysl se o novince zásadně vyjadřovat, aniž bychom ji měli v ruce. Google Pixel vystačí s jedním foťákem, ale má zpracování tak geniální, že dokáže v některých ohledech napráskat i Huawei. Takže fyzické parametry jsou jedna věc a ty u téhle novinky ohromující nejsou. Podstatný je ale výsledek. Už současné špičkové mobily suverénně válcují běžné fotoaparáty v oboru, který je pro většinu zájemců podstatný – fotky prezentované na internetu nebo tištěné v malých formátech do velikosti A4. Jakmile jde o tisk většího formátu, pak samozřejmě se musí mobily odsunout do kouta.

Na jedenáctku se těším a vypadá to, že svoji osmičku S pustím do světa.