Aktuality, Editujeme, Fotografická technika

Eizo pro fotografy za slušnou cenu

Čtyřiadvacetipalcový Eizo CS2410 patří svými vlastnostmi do kategorie grafických monitorů a je tudíž určen i k fotografické editaci. Je ovšem zaměřen na ty fotografy, kteří pracují s barevným prostorem sRGB (lepší fotoaparáty nabízejí volbu sRGB a Adobe RGB, přičemž AdobeRGB dovedou zachytit více odstínů zejména v zelených a tyrkysových tónech). Tento barevný prostor se doporučuje pro běžné použití, zvláště pak s výstupem na web nebo domácí tiskárny.

Displej tohoto monitoru je IPS LCD s kontrastem 1000:1 a jasem 300 cd/m2. Má 16bitovou LUT tabulku pro přesnou hardwarovou kalibraci, reprodukce barev je až 10bitová. Má jako vstupy Display Port, DVI-D a HDMI, jakož i rozbočovač USB. K monitoru lze dokoupit světelnou clonu CH2400 s magnetickým uchycením, to je drobné, ale nesmírně užitečné vylepšení! K jeho silným stránkám patří i jednolité podsvícení DUE. Zde je schematické zobrazení jeho efektu:

Podstatná je ale softwarová výbava. Je to především kalibrační ColorNavigator 7 – vítaná je jeho vlastnost, že se kalibrace promítne do všech uložených barevných režimů.

Co ovšem bude asi hodně vítané je Quick Color Match. Na tomto softu spolupravovalo Eizo s Adobe, Canonem a Epsonem a podařilo se maximálně zjednodušit color management a práci s ICC profily. Pravda, vyžaduje to mít instalaci Photoshopu a pracovat s Epson tiskárnou. Pak stačí natáhnout obrázek do QCM rozhraní, otevře se Photoshop a vše se nastaví podle typu tiskárny a zvoleného druhu papíru. Smysl toho je záruka, že vytištěno bude to, co jsme viděli na monitoru.

Monitor je tedy zaměřen na precizní obrazové zpracování pro použití hlavně na webu, eventuálně při individuálním domácím nebo firemním tisku. Výchozí cena je 13 tisíc a to je velmi dobrý poměr ceny a výkonu.