Aktuality, Fotografujeme, Zajímavosti

Co dělat, když upadne aparát

To je zlovolný titulek… Není žádný recept, který bych vám mohl dát. K napsání tohoto předvánočního fejetonu mě inspiroval kamarád. Fotil v Praze na Klárově demonstraci, měl dva foťáky, jeden v ruce, druhý na rameni. Najednou na něho mává a volá nějaká paní: Něco vám upadlo!“

Ukázalo se, že druhý foťák nemá na rameni, ale na zemi… Naštěstí spadl do trávy, takže se mu nic nestalo. Měl ho zavěšený na popruhu, co má sponu k zašroubování do stativového závitu. A šroub, potvora, vytočil se…

Jednoho takového pádu jsem byl svědkem v japonském Kjótu, na cestě v Bambusovém háji. Fotka zachycuje situaci těsně po pádu a pak následovala zasmušilost japonského gentlemana. Mimochodem, je to ukázka, co se stane, když špatně roztáhnete nohy stativu. Jen se podívejte – vytažená středová tyč (snížená stabilita) a jedna ta noha nějaká podivně 20krátká.

Jiného pádu jsem byl svědkem akustickým: když jsme byli na fotoexpedici v Barmě, tak slyším ránu… Byli jsme na východu slunce a seděli jsme na jedné z pyramid v Baganu. Bylo prvního ledna, hlavy ne zcela jasné. Slyším ránu a hned mě napadlo: jen aby to nebyl nikdo z našich. Fotografů tam bylo jak máku! Byl to jeden z našich. Velká zasmušilost: Canon 5D, 70-200/2.8 a Gitzo karbonový stativ. No a moje pády? Jen tři, pokaždé objektivy. Jeden byl na monopodu, špatně zaklaplá kostička. Druhý jsem dal do kapsy a neuvědomil jsem si, že v té kapse už něco je. No a potřetí klasika – špatně zapnutá taška. Poučení: kontrolovat kostičku, kontrolovat kapsy a zapínat tašku.

Viděl jsem a zažil ještě více pádů, ale jeden byl obzvlášť smutný: té paní vyklouzl kompakt do benátského kanálu. Stála tam a hleděla na kola na vodě. Snad doufala, že se kompakt vymrští jak zlatá rybka. Nevymrštil, teď s ním fotí benátský vodník Cessilkio.

Ale abych svůj fejeton přece jen zakončil konstruktivní radou: co dělat, když vám teď hned spadne aparát na beton?

Napište si o nový Ježíškovi. Ještě je čas.