Aktuality

Ceny EISA 2019 – fotoaparáty

Jako každý rok v tuto dobu se poradila EISA a krom jiného vybrala i nejlepší produkty z oblasti fotografických přístrojů a objektivů. EISA, připomenu, je sdružení vydavatelů odborného tisku, za Česko tam jsou časopisy Foto video a Stereo video.
Kolem cen EISA bývají dohady, zvláště pak kolem toho, do jakého ročníku který produkt spadá. Ovšem postupem času takové prkotiny upadnou do zapomenutí a zůstává pečeť EISA, to je pro eventuálního zákazníka dozajista zajímavé vodítko.

Oceněných bylo celkem sedm fotoaparátů, z toho šest bezzrcadlovek a jeden kompakt. I to svědčí o tom, kterému konceptu doba přeje. Zrcadlovky jsou sice dál v prodeji, dál se vyrábějí a chystají se novinky, ovšem hlavní pozornost je upřena na bezzrcadlovky. O ceny pro šest bezzrcadlovek se podělilo pět výrobců, tedy: ti které znáte a chybí Olympus, který nás dlouhodobě baví tvrzení, že stěhuje fabriku z Číny do Vietnamu.

První na seznamu je Fujifilm X-T3. To je v poslední době miláček těch, kdo by chtěli vlastně zrcadlovku, ale aby to nebyla zrcadlovka. Přístroj má 26megový X-Trans CMOS 4 bez nízkofrekvenčního filtru.

Dále zabodoval Panasonic S1R, sedmačtyřicetimegový profesionální plnoformát s Leica bajonetem, jde tedy o člena konsorcia Leica – Panasonic – Sigma. Má svého skromnějšího bratra s 24 megapixely, nicméně palmu si odnáší on.

Pokud jde o skutečná monstra, v monstrozitě je aktuálně bezkonkurenční stomegový středoformát Fujifilm GFX 100. To je samozřejmě také zcela profesionální fotoaparát pro studiovou fotografii především. Dostal ocenění za technickou inovaci – málo platné, vavříny se vždy dostanou tomu, kdo nějakého vrcholu dosáhne první.


Nikon Z6 označila EISA za kameru roku. No a jsme u těch dohadů, protože, jak koukám tak koukám, Z6 i Z7 byly uvedeny v roce 2018 a tohle je EISA 2019 – 2020. Stěžovat si lze na lampárně Hlavního nádraží. Přístroj je to bezesporu příjemný, už při prvním setkání se mi na něm líbilo, že Nikon ctí po léta vyvíjenou ergonomii.

Sony alpha 6400 na rozdíl od předchozích není žádná přelomová novinka v tom smyslu, že by to byl zcela nový model, jako je třebas Z6. Tahle APS-C řada bezzrcadlovek Sony se postupně vyvíjí, už předchozí modely udivovaly špičkovým autofokusem. Zde je to Real-time Eye AF a Sony za něj dostal i speciální cenu za inovaci.
p>
Všechny uvedené modely hodně zatěžují peněženku. V kategorii best-buy, tedy cenově přijatelných fotoaparátů zvítězil Canon EPS RP. Má 26 mega a mimořádně kvalitní autofokus, slyším na něj chválu ze všech stran. Neztrácí na svižnosti ani při použití běžných EF objektivů přes adaptér EF – EOS R.

Poslední ve výčtu je kompakt Sony RX100 VI. Tohle je prostě povedená řada od prvního uvedení tohoto jednopalcového přístroje. Špičková kvalita spolu s malými rozměry a pohodlím dostatečně rozsahového zoomu, to jsou jeho hlavní charakteristiky.

Někdy příště se podíváme na oceněné objektivy, těch je taky přehršel. Co dodat závěrem? Výrobcům klesají prodeje, což ale neznamená, že lidé ztrácejí o fotografii zájem. Důležitým faktorem tohoto procesu je jistě i vysoká kvalita fotoaparátů: ony nestárnou, i pět let staré modely se dokáží skvěle vyrovnat s běžnými úkoly. Ony ty inovace jsou zaměřené hlavně na extrémní situace, které laik obvykle ani nevyužije. Něco jiného je přezbrojení ze starého modelu na nový, tady ta motivace je problematická. Kdo ale si jde koupit přístroj jaksi poprvé, pak vzhledem k důležitému faktoru radosti může uvažovat i o přístrojích, které právě ocenila EISA.