Aktuality, Fotografujeme, Tvorba

Částečné zatmění Měsíce 16.-17.7.2019

Překrásný záznam průběhu posledního částečného zatmění mi poslal Lubomír Haspl. Taky jsem byl u toho, kibicoval jsem kamarádovi Jirkovi Knéblovi: fotil to Olympusem 50-150 s dvojnásobným konvertorem a pěkně jsme si to užili, výsledek je v záhlaví článku. Ovšem Luboš Haspl, Jirka mi promine, to je přece jenom jiná liga…

Píše Lubomír Haspl:

Další událost na astronomickém nebi, u které jsem nechtěl chybět. A počasí bylo nakloněno. Tlustou Bertu (dalekohled SCT 11″) jsem nechal doma a vyzbrojen Canonem 5D, objektivem 24-105 nastaveným na 40mm, a stativem jsem vyrazil pod širé nebe. Tomu všemu předcházela příprava, hledání místa, busola s měřením, kde Měsíc bude vycházet, kontrola výšky nad obzorem a počítání kolik expozic bude potřeba. Jen jsem doma nějak nenašel sextant, takže něco bylo odhadem. V modré hodince jsem pořídil základní snímek se zakomponovanou krajinou a pak už následovaly jednotlivé expozice s intervalem 160 sec, 1/100 na F5.6. Dílčí obrázky jsem spojil v softwaru StarTrails německého vývojáře Achima Schallera.

Plán vyšel a tak světlo světa spatřil snímek, který jsem si vždy přál pořídit. 50-té výročí přistání na Měsíci tak pro mě má nejen tečku, ale desítky na obloze.

Webová stránka Libora Haspla je zde.