Aktuality, Fotografická technika

Canon TS-E 17/4.0 L

Tak to je opravdu neobvyklý název a jde o zcela neobvyklý objektiv. Jde o širokoúhlý objektiv pro plnoformát s funkcí Tilt a Shift, tedy vysouvání od optické osy a naklánění vůči optické ose. Náklon je +/- 6,5 stupně a vyosení 12 mm. Objektiv se ostří ručně, cloní se elektricky, takže lze bez problému použít režim priority clony. Vše potřebné je patrné z fotky.

Nápadná je přední čočka, však taky objektiv má krytku stylu hrnec a myslím že i lajdák nebude zapomínat krytku používat na objektivu za 61 tisíc. Na snímku je vidět stupnice pro ostření s indikací hloubky ostrosti a vpravo je Tilt, tedy ovládání náklonu vůči ose.

Týž objektiv, ovšem nikoli nový ale silně používaný, který jsem měl k disposici já. Je to pohled z druhé strany, vidíme aretační kolečka a Tilt má Lock, tedy zámek proti samovolnému posunu. Pod tím je aretace shiftu, posunu vůči ose. Pohledem na stupnici vidíme, že oba posuny jsou vykonány skoro do jejich maxima.

A teď jak to funguje. Nejčastější použití je při focení architektury. Toto je kostel sv. Markéty u nás ve Zvoli, ten drát si odmyslete, kvůli dokumentární fotce nehodlám strávit dvě hodiny retuší pitomého kabelu.


V Photoshopu srovnám kácení kostela za chvilku. Zoner má nástroj na kácení linií s srovnání perspektivy skoro odjakživa.

Takto vypadá kostel vyfocený tilt/shiftovým objektivem. Výsledek je v podstatě shodný s editovaným obrázkem, ale je méně ostrý. Co je to platné, tyhle objektivy vždycky pracují s okrajovými oblastmi zobrazovacího pole a tam holt to hůř maluje.


Proč tedy se tím trápit? Ukážeme si jiný příklad. Jezírko u nás na zahrádce, foceno tímto objektivem s vynulovaným T/S.

Při jednom extrému se takto zvýrazní perspektiva.

Při opačném nastavení se perspektiva jakoby komprimovala, pozadí se zdánlivě přitáhne k popředí.


Dá se to použít v různých příležitostech. Zde je vyhlídka z Oleška dolů na krajinu nad Davlí.

Vhodné nastavení objektivu jako by druhý břeh přitáhlo, aniž snímek ztratil charakter širokoúhlého záběru.

Právě to podání prostoru je hlavní atrakce tohoto typu objektivů. Zde uvedený Canon patří ke špičce, na trhu jsou i levnější varianty. Každopádně je to zajímavý nástroj pro přemýšlivé kreativní fotografy.