Fotografická technika

Canon reaguje na potíže s přehříváním R5 a R6

Bezprostředně po předvedení nových bezzrcadlovek R5 a R6 se vyrojily stížnosti, že se přístroje při natáčení vide ve vysokém rozlišení přehřívají. Připomenu, že jde o plnoformáty, jsou to momentálně vlajkové lodě Canonu ve své třídě, pětka je za 123 tisíc a šestka za 74 tisíc.

Canon v úvodu vysvětluje, že odvod tepla je zajištěn magnéziovým rámem. Od chladicího větráku upustil kvůli rozměrům a váze, pokud jde o přehřívání, v defaultním nastavení je aktivována funkce Upozornění na přehřátí. Informaci doprovázejí tabulky. Podle ní nejsou problémy s R5, pokud se na plný snímač pořizují 4K záběry anebo když se z cropu APS-C pořizují záběry s navýšením na 5,1 K. Jinak ale tu limity jsou od 15 do 35 minut.

Sdělení je doplněno další tabulkou. Z té plyne, že po přehřátí je třeba počkat od 10 do 20 minut a pak ale se brutálně zkracují doby – od 3 do 10 minut.

Dále pak vydal Canon následující doporučení:

  • Je třeba mít funkci Upozornění na přehřátí zapnuto
  • Mezi záběry je dobře přístroj vypínat
  • Nedávat přístroj na sluníčko
  • Foukat na něj větrákem zvenku.

Toto není legrace, to je myšleno smrtelně vážně. Takže kromě 122 tisíc za foťák si ještě dokupte větrák. Kdyby byl 1. duben, řekl bych si, tak tenhle fór se fakt poved.