Fotografická technika

Canon EOS R5 a R6

Canon nás zasypal novinkovým bombardováním – a dvě bezzrcadlovky řady R asi zaujmou fotografickou veřejnost nejvíce. Připomenu, že řadu R zahájil Canon v listopadu 2018, loni v dubnu přišel s variantou RP a teď tu tedy je pětka a šestka. Vždy jde o plnoformátový model, tedy s čipem 24 x 36 velkým. Vzhledově jsou si oba modely podobné, na první pohled je rozeznáme podle toho, že pětka má na horní stěně stavový displej, kdežto šestka ho nemá. Někdo by mohl zbrkle usoudit, že jde o variantu zrcadlovek 5D a 6D: podobnost je jenom v tom, že pětka je vyšší třída než šestka, ale oba přístroje jsou, jak se říká, o něčem jiném.


Canon EOS R5

Přístroj je vybaven snímačem CMOS s 45 megapixely a procesorem Digic X. Rozsah ISO je 100-51200. Snímač je postaven na pětiosém stabilizátoru, přičemž stabilizace je připravena spolupracovat se stabilizací v objektivu, výrobce uvádí až 8 stupňů. Zápis je ve formátech RAW CR3, Jpeg a Heif. Zaostřovacích bodů je 1053, AF počítá s nejnovějšími vymoženostmi, jako je rozpoznávání tváří, postav, zaostřování na oko lidské i zvířecí a pod. Dvoumegový displej je přetáčecí výklopný dotykový. Elektronický hledáček má 5,8 mega. Sériové focení má frekvenci 20 fps. Canon se velmi chlubí videem, to je zde 8 K (obrázky 8192×4320 bodů). Zápis je na karty Cfexpress a SD UHD-II. Baterka je rozměrově shodná s předchozími modely, ale je vylepšená typu LP-E6NH. Tělo váží 738 g a měří 138x98x88 mm. Cena vychází na 123 tisíc za tělo.


Canon EOS R6
Přístroj je vybaven snímačem CMOS s 20 megapixely, je týž jaký najdeme v profi zrcadlovce 1DX Mk II, a procesorem Digic X. Rozsah ISO je 100-102400. Snímač je postaven na pětiosém stabilizátoru, přičemž stabilizace je připravena spolupracovat se stabilizací v objektivu, výrobce uvádí až 8 stupňů. Zápis je ve formátech RAW CR3, Jpeg a Heif. Zaostřovacích bodů je 1053, AF počítá s nejnovějšími vymoženostmi, jako je rozpoznávání tváří, postav, zaostřování na oko lidské i zvířecí a pod. Dvoumegový displej je přetáčecí výklopný dotykový. Elektronický hledáček má 3,7 mega. Sériové focení má frekvenci 20 fps. Video je zde v uvozovkách jen 4 K (obrázky 3840x2160bodů). Zápis je na karty SD UHD-II, dva sloty. Baterka je rozměrově shodná s předchozími modely, ale je vylepšená typu LP-E6NH. Tělo váží 680 g a měří 138x98x88 mm, tedy je lehčí, avšak rozměrově shodný s pětkou. Cena vychází na 74 tisíc za tělo.

Názor Digineffu
Je jasné, že Canon je plně angažovaný v nové éře. Od roku 2018 oznámil jedenáct objektivů pro R bajonet a minulý týden čtyři další. V řadě R má tedy čtyři základní modely. Mezi pětkou a šestkou je obrovský rozdíl v ceně, zjevně kvůli tomu šílenému 8K videu. Nejde jenom o jeho rozlišení, video tohoto přístroje splňuje další technické požadavky potřebné pro profi natáčení, takže pětka jistě zaujme i profesionální kameramany: cena je vysoká, ovšem zdaleka nedosahuje ceny profi videokamer. Ono to ale nebude zas tak moc jednoduché – hned po uveřejnění se roztrhl pytel s hláškami, že nový snímač má tendenci k přehřívání – právě při natáčení 8K videa. Po dvaceti minutách nepřetržitého snímání je třeba udělat pauzu a nechat tu věc vychladnout. Je tedy prostor k zlepšování.

Při zběžném posouzení to vypadá tak, že R6 má přece jen příznivější poměr ceny a výkonu než R5, pokud se nesoustředíme na video. Díky větším fotodiodám na čipu je šestka citlivější a dvacet megapixelů zase není nijak zoufale malé rozlišení. Model RP má o 600 pixelů na delší straně víc (26 mega)… a stojí 35 tisíc i s adaptérem pro EF objektivy.

Zajímavá je stabilizace. Tady je třeba podotknout, že s různými objektivy se dosahuje odlišných výsledků, tak třeba s objektivem RF24-70/2.8 je to koordinovaně 8 kroků, kdežto s novou RF 100-500/4.5-5.6 jen 6 kroků. Osobně jsem ke stabilizaci skeptický, zajímavější jsou pro mne jiné vychytávky. Tak například focus stacking (postupné zaostřování na různou vzdálenost) je moc dobrá věc, ale už to známe odjinud, Olympus, Panasonic i Nikon to nabízí dávno. Zde se ale poprvé objevilo vyjasnění vybrané části obrazu. Více napoví ukázka ofocená s televize:

Celkově je tu tedy 153 upravených a nových funkcí, z toho 23 funkcí pro obrazovou kvalitu (oproti původnímu modelu R) a 24 ergonomických úprav.

Přístroj jsem měl při prezentaci v ruce. Bez ohledu na cena/výkon se mi líbila víc pětka – kvůli stavovému displeji, nicméně za tu cenu bych do ní určitě nešel. Už nad modelem R jsem bědoval, že Canon nenavázal na ovládání svých zrcadlovek. Je to přece jen malé do ruky, ale zase ne tak malé, aby to bylo malé, a prostor mezi úchopem a objektivem mi přijde nepříjemně těsný. Chvála bohu je tu joystick a také to příjemné placaté kolečko na zadní stěně. Aspoň že tak.

V záhlaví vidíte kuriozitku – R6 s koronavirovou rouškou. Ta v dodávce není. Dole máte vlevo šestku s moc pěknou 70-200/2.8 a vedle ní je R5 s novinkou, 100-400/4.5-5.6. To černé je taky novinka, šestistovka o které pojednám příště.