Fotografická technika

Canon EOS 5D

Dnes spustil Canon doslova bombardování novinkami. Postupně vás senzámíme s těmi nejdůležitějšími, začněme ale bombou, 12,8 megapixelovou zrcadlovkou s full frame snímačem, tedy snímačem velikosti kinofilmu, v ceně pod 100 tisíc korun. Zde je tisková zpráva Canonu.

Nový fotoaparát Canon EOS 5D s obrazovým snímačem o plné velikosti filmového políčka vytváří novou kategorii digitálních zrcadlovek

Amstelveen, Nizozemsko, 22. srpna 2005 – Společnost Canon, přední dodavatel technologií pro fotografování a elektronické zpracování obrazu, dnes oznámila uvedení nové digitální zrcadlovky EOS 5D s rozlišením 12,8 megapixelu, která tak s obrazovým snímačem o plné velikosti filmového políčka a lehkým, kompaktním tělem z hořčíkové slitiny vytváří novou kategorii těchto přístrojů. Fotoaparát váží pouhých 810 gramů a je vybaven obrazovým snímačem CMOS druhé generace o rozměrech 35,8 x 23,9 mm. Disponuje rychlostí snímání 3 snímky za sekundu, vyrovnávací pamětí na 60 snímků ve formátu JPEG a dobou uvedení do provozu 0,2 sekundy.

„Nenápadný fotografický přístroj EOS 5D s obrazovým snímačem plné velikosti je přesně to, po čem fotoreportéři a agentury již nějaký čas volali,“ prohlásil Mogens Jensen, vedoucí Canon Consumer Imaging Europe. „Tento fotoaparát se nepochybně stane neodmyslitelnou součástí výbavy širokého okruhu profesionálních fotografů – od těch, kteří fotografují svatby a podobné události, až po profesionální fotoreportéry.“

Je tomu právě pět let, co Canon uvedl první fotoaparát s obrazovým snímačem CMOS – EOS D30. Současně se jedná o pátý obrazový snímač druhé generace od dubna 2004. „Obrazové snímače CMOS představují jednu z hlavních konkurenčních výhod společnosti Canon, která umožňuje rychlý vývoj digitálních zrcadlovek,“ podotkl Jensen.

Nový obrazový snímač CMOS, který je stejně velký jako políčko 35mm filmu (35,8 x 23,9 mm), poskytuje fotografům plný úhel záběru bez nutnosti zvětšování či ořezu. Umožňuje také přesnější práci s hloubkou ostrosti a zlepšuje kvalitu obrazu zachycením většího množství světla do velkých pixelů.

Hlavní charakteristiky a funkce

Canon EOS 5D je vybaven stejným výkonným obrazovým procesorem DIGIC II jako profesionální řada fotoaparátů Canon EOS-1D.

Odolné tělo přístroje je z lehké hořčíkové slitiny. Lepší ovládání kvality obrazu zajišťují nové přednastavené styly Picture Style. Prohlížení snímků a orientaci v nabídkách usnadňuje rozměrný LCD displej s úhlopříčkou 2,5 palce a vysokým rozlišením. Devítibodový systém automatického zaostřování s šesti neviditelnými pomocnými AF body (Assist AF) umožňuje spolehlivé zaostření na pohybující se objekty. Fotoaparát je kompatibilní s bezdrátovým vysílačem Wireless File Transmitter WFT-E1, je vybaven uživatelským režimem pro rychlé vyvolání uživatelem nadefinovaných nastavení, rozhraním USB 2.0 Hi-Speed pro rychlý přenos snímků a rychlostí závěrky 1/8000 – 30 sekund se synchronizací závěrky s bleskem X-sync 1/200 s.

Přednosti snímače CMOS

Nejnovější obrazový snímač je výsledkem pětiletého vývoje od uvedení původního snímače pro EOS D30. Vyznačuje se rozlišením 12,8 megapixelu a stejnými obvody pro redukci šumu, jaké jsou použity u fotoaparátu EOS-1Ds Mark II. Tyto obvody efektivně potlačují náhodný šum a eliminují fixní, takže snímky jsou extrémně čisté a vysoce realistické. Široké základní rozpětí citlivosti 100-1600 lze ještě dále rozšířit na ISO 50 směrem dolů a 3200 směrem nahoru. Velké pixely rozměru 8,2 mm mají výjimečný dynamický rozsah umožňující zachycení jemných tonálních gradací ve stínech, středních tónech i prosvětlených oblastech.

Lepší ovládání kvality obrazu v přístroji

Nové přednastavené styly Picture Style zjednodušují ovládání kvality obrazu ve fotoaparátu. Styly Picture Style poskytují okamžitě použitelné fotografie ve formátu JPEG a lze je přirovnat k různým typům klasického filmu – každý styl poskytuje jiné barevné podání. U každého z přednastavených stylů mohou navíc fotografové upravit doostření, kontrast, barevný tón a saturaci.

Jedná se o následující přednastavené styly:

 • Standard – pro ostré a živé snímky, které nevyžadují další úpravy;
 • Portrét (Portrait) – optimalizuje barevný tón a saturaci a zeslabuje doostření pro dosažení jemných a přirozených odstínů pleti;
 • Krajina (Landscape) – zvýrazňuje modré a zelené odstíny a zvyšuje doostření pro jasné linie hor, lesů a budov;
 • Neutrální barvy (Neutral) – ideální pro následné zpracování;
 • Věrné barvy (Faithful) – upravuje barvy tak, aby odpovídaly fotografování modelu při barevné teplotě 5200K;
 • Monochromatická fotografie (Monochrome) – pro černobílé fotografie s řadou filtrových efektů (žlutý, oranžový, červený a zelený) a tonálních efektů (sépie, modrý, purpurový a zelený).

Dále jsou zde tři volné pozice pro uložení uživatelem nastavených variací přednastavených stylů či instalaci dalších stylů Picture Style. Rozšiřující styly Picture Style by měly být brzy k dispozici ke stažení z webových stránek společnosti Canon.

Styly Picture Style nahrazují dřívější interní zpracování snímků prostřednictvím nastavení parametrů zpracování a barevného podání (color matrix). Styly Picture Style jsou také podporovány dodaným softwarem Digital Photo Professional a RAW Image Task.

Nový LCD monitor

Pro lepší prohlížení snímků a lepší čitelnost nabídek je EOS 5D vybaven novým barevným polysilikonovým TFT displejem s rozlišením 230 000 pixelů. Zdokonalený displej je jasný a dobře viditelný i pod úhlem 170° horizontálně i vertikálně, což se uplatní především tehdy, je-li fotoaparát fixován v pevné pozici.

Automatické zaostřování

Nově vyvinutý systém devítibodového automatického zaostřování je rozšířen o 6 pomocných skrytých bodů Assist AF, které jsou umístěny v kruhu bodového měření. Tyto pomocné body jsou aktivovány při přepnutí do režimu inteligentní AF SERVO s vybraným středovým AF bodem a jsou automaticky použity pro lepší sledování pohybujícího se objektu.

Ergonomie a ovládání

Koncepce designu „Premium EOS“ se vyznačuje tělem z odolné hořčíkové slitiny s pogumovanými úchopy. Nenápadné a lehké kompaktní tělo má rozměry pouhých 152 x 113 x 75 mm a váží 810 g – pouhé dvě třetiny hmotnosti a objemu fotoaparátu EOS-1Ds Mark II.

Praktická nová funkce umožňuje uložit aktuální nastavení do paměti a pohotově je vyvolat pootočením voliče režimů do polohy C (camera settings – nastavení fotoaparátu). Fotografové tak mohou rychle a snadno přepínat mezi dvěma zcela rozdílnými nastaveními přístroje bez nutnosti měnit těla fotoaparátu. To ocení především fotografové, kteří se musí rychle přeorientovat např. z fotografování v interiéru na fotografování v exteriéru. Režim měření expozice, citlivost ISO, režim automatického zaostřování, styl Picture Style, vyvážení bílé a uživatelské funkce – to vše lze uložit do uživatelského nastavení. Na fotoaparátu je 21 uživatelských funkcí s 57 možnými nastaveními uživatelem, jejichž prostřednictvím lze přístroj nakonfigurovat podle aktuálních potřeb.

Připojitelnost

S volitelným vysílačem Wireless File Transmitter WFT-E1 mohou fotografové přenést pořízené snímky do počítače prostřednictvím bezdrátové sítě LAN během několika sekund .

Rozhraní USB 2.0 Hi-Speed umožňuje rychlý přenos snímků z fotoaparátu do počítače, takže lze fotografovat přímo na pevný disk počítače, kdy je fotoaparát například v ateliéru připojen pevně k počítači. Pořízené snímky tak lze okamžitě prohlížet na obrazovce počítače. EOS 5D je vybaven také výstupem Video out, což umožňuje přehrávání snímků na televizoru. Rozhraní PictBridge zase slouží pro přímý tisk na kompatibilních fototiskárnách bez použití počítače. Ve fotoaparátu lze použít karty CompactFlash Type I i Type II včetně karet s kapacitou převyšující 2 Gb.

Kompatibilita a příslušenství

EOS 5D je zcela kompatibilní se všemi objektivy Canon EF . Fotografové tak mají na výběr z širokého sortimentu objektivů v rozsahu ohniskových vzdáleností 14 až 600 mm.

Souběžně s fotoaparátem je na trh uváděn nový, špičkový odlehčený objektiv EF 24-105mm f/4L IS USM – se stabilizací obrazu. Tento objektiv doplňuje řadu objektivů s proměnlivou ohniskovou vzdáleností Canon f/4L, kde vyplňuje mezeru mezi objektivy EF17-40 mm f/4L USM a EF70-200 mm f/4L USM. Nový objektiv je skutečně ideální optikou pro lehký fotoaparát EOS 5D. Je to objektiv navržený pro profesionální fotografy, kteří potřebují lehký kvalitní objektiv s jednotným clonovým číslem v rámci celého rozsahu ohniskových vzdáleností.

Dále je Canon EOS 5D kompatibilní s blesky Speedlite řady EX a dalším příslušenstvím k fotoaparátům EOS, takže se jedná o vskutku flexibilní a přizpůsobitelný fotografický systém. Měření bleskového světla Canon E-TTL II zajišťuje správné nastavení expozice při fotografování s bleskem, neboť jsou zahrnuty takové faktory jako vzdálenost získaná měřením přes objektiv, míra okolního světla a identifikace reflexních objektů.

Nový nástavec s přídavnou baterií a úchopem BG-E4 byl navržen speciálně pro fotoaparát EOS 5D. Je vyroben ze stejné hořčíkové slitiny jako vnější pouzdro fotoaparátu a má masivní a pohodlný úchop. Do nástavce lze vložit dva akumulátory BP-511A/514/512/511 nebo šest baterií AA . Bateriový nástavec Battery Grip BG-E4 je dále vybaven spouští, tlačítkem blokování AE/FE, voličem zaostřovacích AF bodů a hlavním ovladačem pro pohodlné ovládání fotoaparátu ve svislé poloze.

Zaostřovací matnice fotoaparátu jsou výměnné: kromě standardní matnice „Standard Precision Matte“ (Ee-A), která patří do standardního vybavení fotoaparátu, je možno zakoupit také matnici s rastrem „Precision Matte with Grid“ (Ee-D) a přesnou matnici „Super Precision Matte“ (Ee-S).

Fotoaparát EOS 5D podporuje volitelnou sadu Data Verification Kit DVK-E2 v2.2, která ověřuje autenticitu snímků pořízených fotoaparátem.

Nový software

Fotoaparát EOS 5D je dodáván s CD EOS Digital Solution Disk v11, které obsahuje novou verzi softwaru pro zpracování snímků ve formátu RAW Digital Photo Professional (DPP) – nyní verzi 2.0. DPP nyní podporuje snímky ve formátu RAW pořízené libovolnou digitální zrcadlovkou od modelu EOS D30 výše a obsahuje také podporu pro styly Picture Style. Zdokonalení a rozšíření jsou zaměřena na zlepšení funkcionality a zvýšení efektivity pracovních postupů pro profesionály. Patří sem mimo jiné: snadný výběr snímků se třemi úrovněmi značek výběru, nastavení ostrosti v reálném čase, zlepšená korekce obrazu (Copy Stamp); rozšířené funkce přenosu snímků – je možný přenos jednotlivých snímků do programu PhotoShop; rozšířená podpora barevného prostoru, která nyní zahrnuje také Apple RGB a ColorMatch RGB; zdokonalená funkce simulace CMYK.

Na instalačním disku je také software ZoomBrowser EX (PC) a ImageBrowser (MAC) v5.5 pro prohlížení a organizaci fotografií, EOS Capture v1.5 pro dálkové snímání, PhotoStitch v3.1, PhotoRecord v2.2 (PC) a RAW ImageTask v2.2v.

Ucelená řada fotoaparátů

Canon EOS 5D doplňuje již tak dost širokou řadu jednookých digitálních zrcadlovek Canon. Digitální zrcadlovky Canon vynikají především svou rychlostí a vysokým rozlišením. Od dubna loňského roku byly na trh uvedeny následující modely: –

EOS-1Ds Mark II – 16,7megapixelový celopolíčkový 35mm obrazový snímač, rychlost snímání 4 snímky za sekundu –

EOS-1D Mark II N – 8,2megapixelový snímač formátu APS-H, rychlost snímání 8,5 snímků za sekundu –

EOS 5D – 12,8megapixelový snímač plné velikosti filmového políčka, rychlost snímání 3 snímky za sekundu –

EOS 20D – 8,2megapixelový snímač formátu APS-C, rychlost snímání 5 snímků za sekundu –

EOS 350D – 8,0megapixelový snímač formátu APS-C, rychlost snímání 3 snímky za sekundu

Dnes spustil Canon doslova bombardování novinkami. Postupně vás senzámíme s těmi nejdůležitějšími, začněme ale bombou, 12,8 megapixelovou zrcadlovkou s full frame snímačem, tedy snímačem velikosti kinofilmu, v ceně pod 100 tisíc korun. Zde je tisková zpráva Canonu.

Nový fotoaparát Canon EOS 5D s obrazovým snímačem o plné velikosti filmového políčka vytváří novou kategorii digitálních zrcadlovek

Amstelveen, Nizozemsko, 22. srpna 2005 – Společnost Canon, přední dodavatel technologií pro fotografování a elektronické zpracování obrazu, dnes oznámila uvedení nové digitální zrcadlovky EOS 5D s rozlišením 12,8 megapixelu, která tak s obrazovým snímačem o plné velikosti filmového políčka a lehkým, kompaktním tělem z hořčíkové slitiny vytváří novou kategorii těchto přístrojů. Fotoaparát váží pouhých 810 gramů a je vybaven obrazovým snímačem CMOS druhé generace o rozměrech 35,8 x 23,9 mm. Disponuje rychlostí snímání 3 snímky za sekundu, vyrovnávací pamětí na 60 snímků ve formátu JPEG a dobou uvedení do provozu 0,2 sekundy.

„Nenápadný fotografický přístroj EOS 5D s obrazovým snímačem plné velikosti je přesně to, po čem fotoreportéři a agentury již nějaký čas volali,“ prohlásil Mogens Jensen, vedoucí Canon Consumer Imaging Europe. „Tento fotoaparát se nepochybně stane neodmyslitelnou součástí výbavy širokého okruhu profesionálních fotografů – od těch, kteří fotografují svatby a podobné události, až po profesionální fotoreportéry.“

Je tomu právě pět let, co Canon uvedl první fotoaparát s obrazovým snímačem CMOS – EOS D30. Současně se jedná o pátý obrazový snímač druhé generace od dubna 2004. „Obrazové snímače CMOS představují jednu z hlavních konkurenčních výhod společnosti Canon, která umožňuje rychlý vývoj digitálních zrcadlovek,“ podotkl Jensen.

Nový obrazový snímač CMOS, který je stejně velký jako políčko 35mm filmu (35,8 x 23,9 mm), poskytuje fotografům plný úhel záběru bez nutnosti zvětšování či ořezu. Umožňuje také přesnější práci s hloubkou ostrosti a zlepšuje kvalitu obrazu zachycením většího množství světla do velkých pixelů.

Hlavní charakteristiky a funkce

Canon EOS 5D je vybaven stejným výkonným obrazovým procesorem DIGIC II jako profesionální řada fotoaparátů Canon EOS-1D.

Odolné tělo přístroje je z lehké hořčíkové slitiny. Lepší ovládání kvality obrazu zajišťují nové přednastavené styly Picture Style. Prohlížení snímků a orientaci v nabídkách usnadňuje rozměrný LCD displej s úhlopříčkou 2,5 palce a vysokým rozlišením. Devítibodový systém automatického zaostřování s šesti neviditelnými pomocnými AF body (Assist AF) umožňuje spolehlivé zaostření na pohybující se objekty. Fotoaparát je kompatibilní s bezdrátovým vysílačem Wireless File Transmitter WFT-E1, je vybaven uživatelským režimem pro rychlé vyvolání uživatelem nadefinovaných nastavení, rozhraním USB 2.0 Hi-Speed pro rychlý přenos snímků a rychlostí závěrky 1/8000 – 30 sekund se synchronizací závěrky s bleskem X-sync 1/200 s.

Přednosti snímače CMOS

Nejnovější obrazový snímač je výsledkem pětiletého vývoje od uvedení původního snímače pro EOS D30. Vyznačuje se rozlišením 12,8 megapixelu a stejnými obvody pro redukci šumu, jaké jsou použity u fotoaparátu EOS-1Ds Mark II. Tyto obvody efektivně potlačují náhodný šum a eliminují fixní, takže snímky jsou extrémně čisté a vysoce realistické. Široké základní rozpětí citlivosti 100-1600 lze ještě dále rozšířit na ISO 50 směrem dolů a 3200 směrem nahoru. Velké pixely rozměru 8,2 mm mají výjimečný dynamický rozsah umožňující zachycení jemných tonálních gradací ve stínech, středních tónech i prosvětlených oblastech.

Lepší ovládání kvality obrazu v přístroji

Nové přednastavené styly Picture Style zjednodušují ovládání kvality obrazu ve fotoaparátu. Styly Picture Style poskytují okamžitě použitelné fotografie ve formátu JPEG a lze je přirovnat k různým typům klasického filmu – každý styl poskytuje jiné barevné podání. U každého z přednastavených stylů mohou navíc fotografové upravit doostření, kontrast, barevný tón a saturaci.

Jedná se o následující přednastavené styly:

 • Standard – pro ostré a živé snímky, které nevyžadují další úpravy;
 • Portrét (Portrait) – optimalizuje barevný tón a saturaci a zeslabuje doostření pro dosažení jemných a přirozených odstínů pleti;
 • Krajina (Landscape) – zvýrazňuje modré a zelené odstíny a zvyšuje doostření pro jasné linie hor, lesů a budov;
 • Neutrální barvy (Neutral) – ideální pro následné zpracování;
 • Věrné barvy (Faithful) – upravuje barvy tak, aby odpovídaly fotografování modelu při barevné teplotě 5200K;
 • Monochromatická fotografie (Monochrome) – pro černobílé fotografie s řadou filtrových efektů (žlutý, oranžový, červený a zelený) a tonálních efektů (sépie, modrý, purpurový a zelený).

Dále jsou zde tři volné pozice pro uložení uživatelem nastavených variací přednastavených stylů či instalaci dalších stylů Picture Style. Rozšiřující styly Picture Style by měly být brzy k dispozici ke stažení z webových stránek společnosti Canon.

Styly Picture Style nahrazují dřívější interní zpracování snímků prostřednictvím nastavení parametrů zpracování a barevného podání (color matrix). Styly Picture Style jsou také podporovány dodaným softwarem Digital Photo Professional a RAW Image Task.

Nový LCD monitor

Pro lepší prohlížení snímků a lepší čitelnost nabídek je EOS 5D vybaven novým barevným polysilikonovým TFT displejem s rozlišením 230 000 pixelů. Zdokonalený displej je jasný a dobře viditelný i pod úhlem 170° horizontálně i vertikálně, což se uplatní především tehdy, je-li fotoaparát fixován v pevné pozici.

Automatické zaostřování

Nově vyvinutý systém devítibodového automatického zaostřování je rozšířen o 6 pomocných skrytých bodů Assist AF, které jsou umístěny v kruhu bodového měření. Tyto pomocné body jsou aktivovány při přepnutí do režimu inteligentní AF SERVO s vybraným středovým AF bodem a jsou automaticky použity pro lepší sledování pohybujícího se objektu.

Ergonomie a ovládání

Koncepce designu „Premium EOS“ se vyznačuje tělem z odolné hořčíkové slitiny s pogumovanými úchopy. Nenápadné a lehké kompaktní tělo má rozměry pouhých 152 x 113 x 75 mm a váží 810 g – pouhé dvě třetiny hmotnosti a objemu fotoaparátu EOS-1Ds Mark II.

Praktická nová funkce umožňuje uložit aktuální nastavení do paměti a pohotově je vyvolat pootočením voliče režimů do polohy C (camera settings – nastavení fotoaparátu). Fotografové tak mohou rychle a snadno přepínat mezi dvěma zcela rozdílnými nastaveními přístroje bez nutnosti měnit těla fotoaparátu. To ocení především fotografové, kteří se musí rychle přeorientovat např. z fotografování v interiéru na fotografování v exteriéru. Režim měření expozice, citlivost ISO, režim automatického zaostřování, styl Picture Style, vyvážení bílé a uživatelské funkce – to vše lze uložit do uživatelského nastavení. Na fotoaparátu je 21 uživatelských funkcí s 57 možnými nastaveními uživatelem, jejichž prostřednictvím lze přístroj nakonfigurovat podle aktuálních potřeb.

Připojitelnost

S volitelným vysílačem Wireless File Transmitter WFT-E1 mohou fotografové přenést pořízené snímky do počítače prostřednictvím bezdrátové sítě LAN během několika sekund .

Rozhraní USB 2.0 Hi-Speed umožňuje rychlý přenos snímků z fotoaparátu do počítače, takže lze fotografovat přímo na pevný disk počítače, kdy je fotoaparát například v ateliéru připojen pevně k počítači. Pořízené snímky tak lze okamžitě prohlížet na obrazovce počítače. EOS 5D je vybaven také výstupem Video out, což umožňuje přehrávání snímků na televizoru. Rozhraní PictBridge zase slouží pro přímý tisk na kompatibilních fototiskárnách bez použití počítače. Ve fotoaparátu lze použít karty CompactFlash Type I i Type II včetně karet s kapacitou převyšující 2 Gb.

Kompatibilita a příslušenství

EOS 5D je zcela kompatibilní se všemi objektivy Canon EF . Fotografové tak mají na výběr z širokého sortimentu objektivů v rozsahu ohniskových vzdáleností 14 až 600 mm.

Souběžně s fotoaparátem je na trh uváděn nový, špičkový odlehčený objektiv EF 24-105mm f/4L IS USM – se stabilizací obrazu. Tento objektiv doplňuje řadu objektivů s proměnlivou ohniskovou vzdáleností Canon f/4L, kde vyplňuje mezeru mezi objektivy EF17-40 mm f/4L USM a EF70-200 mm f/4L USM. Nový objektiv je skutečně ideální optikou pro lehký fotoaparát EOS 5D. Je to objektiv navržený pro profesionální fotografy, kteří potřebují lehký kvalitní objektiv s jednotným clonovým číslem v rámci celého rozsahu ohniskových vzdáleností.

Dále je Canon EOS 5D kompatibilní s blesky Speedlite řady EX a dalším příslušenstvím k fotoaparátům EOS, takže se jedná o vskutku flexibilní a přizpůsobitelný fotografický systém. Měření bleskového světla Canon E-TTL II zajišťuje správné nastavení expozice při fotografování s bleskem, neboť jsou zahrnuty takové faktory jako vzdálenost získaná měřením přes objektiv, míra okolního světla a identifikace reflexních objektů.

Nový nástavec s přídavnou baterií a úchopem BG-E4 byl navržen speciálně pro fotoaparát EOS 5D. Je vyroben ze stejné hořčíkové slitiny jako vnější pouzdro fotoaparátu a má masivní a pohodlný úchop. Do nástavce lze vložit dva akumulátory BP-511A/514/512/511 nebo šest baterií AA . Bateriový nástavec Battery Grip BG-E4 je dále vybaven spouští, tlačítkem blokování AE/FE, voličem zaostřovacích AF bodů a hlavním ovladačem pro pohodlné ovládání fotoaparátu ve svislé poloze.

Zaostřovací matnice fotoaparátu jsou výměnné: kromě standardní matnice „Standard Precision Matte“ (Ee-A), která patří do standardního vybavení fotoaparátu, je možno zakoupit také matnici s rastrem „Precision Matte with Grid“ (Ee-D) a přesnou matnici „Super Precision Matte“ (Ee-S).

Fotoaparát EOS 5D podporuje volitelnou sadu Data Verification Kit DVK-E2 v2.2, která ověřuje autenticitu snímků pořízených fotoaparátem.

Nový software

Fotoaparát EOS 5D je dodáván s CD EOS Digital Solution Disk v11, které obsahuje novou verzi softwaru pro zpracování snímků ve formátu RAW Digital Photo Professional (DPP) – nyní verzi 2.0. DPP nyní podporuje snímky ve formátu RAW pořízené libovolnou digitální zrcadlovkou od modelu EOS D30 výše a obsahuje také podporu pro styly Picture Style. Zdokonalení a rozšíření jsou zaměřena na zlepšení funkcionality a zvýšení efektivity pracovních postupů pro profesionály. Patří sem mimo jiné: snadný výběr snímků se třemi úrovněmi značek výběru, nastavení ostrosti v reálném čase, zlepšená korekce obrazu (Copy Stamp); rozšířené funkce přenosu snímků – je možný přenos jednotlivých snímků do programu PhotoShop; rozšířená podpora barevného prostoru, která nyní zahrnuje také Apple RGB a ColorMatch RGB; zdokonalená funkce simulace CMYK.

Na instalačním disku je také software ZoomBrowser EX (PC) a ImageBrowser (MAC) v5.5 pro prohlížení a organizaci fotografií, EOS Capture v1.5 pro dálkové snímání, PhotoStitch v3.1, PhotoRecord v2.2 (PC) a RAW ImageTask v2.2v.

Ucelená řada fotoaparátů

Canon EOS 5D doplňuje již tak dost širokou řadu jednookých digitálních zrcadlovek Canon. Digitální zrcadlovky Canon vynikají především svou rychlostí a vysokým rozlišením. Od dubna loňského roku byly na trh uvedeny následující modely: –

EOS-1Ds Mark II – 16,7megapixelový celopolíčkový 35mm obrazový snímač, rychlost snímání 4 snímky za sekundu –

EOS-1D Mark II N – 8,2megapixelový snímač formátu APS-H, rychlost snímání 8,5 snímků za sekundu –

EOS 5D – 12,8megapixelový snímač plné velikosti filmového políčka, rychlost snímání 3 snímky za sekundu –

EOS 20D – 8,2megapixelový snímač formátu APS-C, rychlost snímání 5 snímků za sekundu –

EOS 350D – 8,0megapixelový snímač formátu APS-C, rychlost snímání 3 snímky za sekundu