Aktuality, Fotografická technika

Canon: 32,5 megapixelů přichází

Zcela nový snímač třídy APS-C CMOS najdeme ve dvou právě uvedených novinkách Canonu, v zrcadlovce 90D a bezzrcadlovce M6 Mk II. Připomenu, že APS-C má rozměry 22,3 x 14,9 mm, tudíž objektivy používané na těchto přístrojích mají úhel záběru užší než objektivy se stejným ohniskem použité na plnoformátovém přístroji 24×36 mm. Údaj uvedený na objektivu je tedy třeba násobit 1,6x (tzv. crop factor). Snímač používá Dual Pixel systém, tedy jeho snímače snímají informaci nadvakrát, což umožňuje v následném zprocesování na počítači v jistém rozsahu doostření: projeví se to např. při použití portrétního objektivu s velkou světelností, kdy se stane, že autofokus se chytí řas a nikoli kresby duhovky – to se pak dá díky Dual Pixel metodě dohonit. Jádro přístrojů je tedy dvaatřicetimegové, ovšem koncepční řešení je zcela rozdílné. Popovídal jsem si o tom s Luďkem Bouškou.



Canon EOS 90D
Jde o jednookou zrcadlovku s tělem z hliníkové slitiny. Procesor je zde Digic 8, autofokus je na obou principech, při snímání v režimu přímého náhledu je to ostření na kontrast, při snímání skrz AF modul je na principu analýzy fázového posunu se 45 křížovými zaostřovacími body. Rozsah závěrky je od 30 sec do 1/8000, respektive 1/16000 v režimu elektronické závěrky. Displej je vyklápěcí a přetáčecí, dotykový třípalcový s 1 Mpx.


Je zde vestavěná wi-fi i Bluetooth. Vestavěný blesk má dosah 12 m , nejkratší synchronizační čas je 1/250 sec. Sériové focení 11 fps. Video má až 4 K, k disposici jsou vstupy jak pro mikrofon, tak sluchátka.
Baterka LP-E6N má vydržet 1300 záběrů. Rozměry jsou 141 x 105 x 77 mm.

Názor Digineffu
V tomto přístroji se sloučily dva vývojové proudy, solidní desítková řada, která stojí nad stovkovou uváděnou též jako Rebel (levné 250 D respektive 800 D jsou doposud poslední inkarnace) se zde sloučila s modelovou řadou 7D, která vynikala svižností ostření a rychlou sérií. Skvělá – profi – ovladatelnost, je zde i joystick! Ve spojení s kvalitními objektivy odvede tento přístroj solidní reportážní práci za rozumnou cenu 1200 dolarů za tělo (korunovou cenu dodám, až ji získám).


Canon EOS 6D Mk II
Je to bezzrcadlovka s tělem z hořčíkové slitiny. Procesor je zde Digic 8, autofokus na principu analýzy fázového posunu se 143 zaostřovacími body rozprostřenými na 80% plochy čipu (mimo oblast je pruh vlevo a vpravo při focení na šířku).

Velkou předností je Eye Focus, tedy zaostřování na oko subjektu, známe v plnoformátových bezzrcadlovek RP a P. Rozsah závěrky je od 30 sec do 1/8000, respektive 1/16000 v režimu elektronické závěrky. Displej je vyklápěcí dotykový třípalcový s 1 Mpx. Na přání lze dodat 2,3 megový elektronický hledáček. Je zde vestavěná wi-fi i Bluetooth. Vestavěný blesk má dosah 4,6 m , nejkratší synchronizační čas je 1/250 sec. Sériové focení 14 fps. Video má až 4 K, k disposici je vstup pro mikrofon.
Baterka LP-E17 má vydržet 305 záběrů. Rozměry jsou 120 x 70 x 49 mm.

Názor Digineffu
Bezzrcadlovková řada M má za sebou sedm let vývoje a dozrála už v předchozích modelech do podoby lehkého, svižného přístroje pro univerzální použití. Je třeba ještě dodat, že k těmto přístrojům přísluší objektivy s jiným bajonetem, než má systém zrcadlovek, třebaže existuje redukce, nativní je bajonet M.

Na rozdíl od loňského modelu M50 nemá elektronický hledáček, ten tedy by mu slušel a koupi prodraží. K velkým zajímavostem patří Raw Burst. V tomto režimu přístroj pořídí sérii až 70 oken rychlostí 30 oken za vteřinu, přičemž lze nastavit režim, kdy se do vyrovnávací paměti uloží cca 15 oken, která se ale zapíší až po domáčknutí spouště: známe to z profi Olympusů a je to skvělá věc. V tomto režimu se ale zachytí jen 75% okna, jde tedy o výřez 1,33 crop. Zajímavé je, že se takto pořídí jakýsi RAW datový balík a fotky se z něho exportují buď rovnou ve fotoaparátu, nebo na počítači přes zdarma dodávanou utilitu Digital Photo Professional.