Aktuality, Fotografujeme

Bratislava na 12800 ISO

Na vánoční trhy jsme letos jeli s Ljubou a kamarády do Bratislavy. Ukázalo se to jako výborný nápad, bylo to tam skvělé, všechno to tam žilo, všechno svítilo a vonělo, jsou to vánoční trhy jak mají být. Vás ale sotva budou zajímat moje dojmy ze svařeného vína. Pro mě tyhle trhy, to je street photo. Zaznamenal jsem samozřejmě i tady v Bratislavě rostoucí nevrlost lidí vůči fotografům. Streetovka je na seznamu škodných, a možná se blíží doba, kdy bude patřit na dlouhatánský a stále prodlužovaný seznam zákazů. Ale zatím to tak není, zatím se pořád dá na ulicích fotit. Jenomže se občas na vás někdo ksichtí anebo vás zprudí.

Přijeli jsme tam v podvečer, takže nezbylo než spolehnout na schopnost moderního fotoaparátu zvládnout vysoké ISO. Zastávám názor, že mám raději fotku zašuměnou než neostrou a proto nekompromisně nastavuju prioritu času na 1/500 vteřiny a automatické ISO. Objektiv mám pevné sklo 28/2.0, to je úhel záběru na plnoformátu, který mi nejlépe vyhovuje – na fotoaparátech APS-C je to úhel 18 mm, čili prakticky je to úhel nejběžnějšího základního objektivu, ten bývá 18-55. Tam je problém, že tyto objektivy mívají maximální světelnost F2.8 a to ještě jsou ty dražší, kvalitnější. Jenom Fujifilm dělá osmnáctku se světelností F2.0, však taky Fujifilm bere formát APS-C zjevně nejseriózněji.

Takže znovu, nastavení bylo priorita času, automatické ISO, a fotit samozřejmě do RAW. Ze začátku to bylo dobré, podvečerní zbytkové světlo dodává dost šťávy a u stánků je taky světla docela dost. Takže automatika nabídla 1000 ISO, zaplaťpánbu.

Tuhle fotku jsem si udělal černobílou, ono je to jaksi intimnější. Světlo ubylo, ale ani 2000 ISO není žádná drastická hodnota.


U Michalské brány světlo kleslo a jsme na 10 tisících ISO.

10
Jenže modrá hodinka trvá ne hodinu, ale dvacet minut a už tu máme 12800 ISO, jak jsem inzeroval v titulku. Naštěstí tváře lidí mají větší odrazivost než oblečení a docela pěkně vystupují z temného prostředí.

No a pak to pod 12800 nekleslo.

V úplné tmě jsem pak už drobet ztratil nervy a prodloužil expoziční dobu na 1/320 vteřiny. A vidíte – poučka říká, že noční fotka, aby vypadala jako dobrá noční fotka musí mít v záběru světelný zdroj. Když ho tam nemá, tak je to divní podexponovaná fotka. Což je tento případ.

Rozloučím se ranní náladou z Hviezdoslavova náměstí druhý den. Jo, to se to fotí, když je světlo a je málo lidí… Pětisetinka a ISO je příjemných 500. Takže… veselé Vánoce přeji a vypravte se na vánoční trhy. Bez bázně z vysokého ISO.