Aktuality, Zajímavosti

Bezzrcadlovky bezpečně vedou

MAP Camera je v Tokiu pojem jako béháčko neboli u Židav New Yorku. Jeho žebříčky prodejů jsou tedy zajímavé – ten srpnový ukazuje, že se na první místo posunul Nikon Z6 a na druhé místo odsunul Sony Alpha 7 Mk III. Následují Canon EOS R, Olympus Tough TG-6, Sony Alpha 6400, Olympus Tough TG-5, Canon SX620 HS, Leica Q2, Sony Alpha 7R Mk III a Canon EOS RP.

Podivení asi vyvolá sedmá pozice pro Leicu Q2, to se těm Japoncům musí dařit sakra dobře, když se foťák za sto dvacet tisíc ocitne v TOP TEN! Nicméně pozoruhodný fakt je jiný: v žebříčku není ani jedna zrcadlovka. Jsou tu dva odolné kompakty Olympus, málo platné, Oly s nimi začal a dělá je moc dobře, je tu levný kompakt Canon SX620 HS s pětadvacetinásobným zoomem, ale jinak samé bezzrcadlovky a ani jedno zrcadlo.

O zrcadlovkách to nevypovídá nic. Ty nadále tvoří profi standard. Jenomže u širokého publika jaksi nejsou in. Málo platné, podle výsledků z prvního půlroku jak Canon, tak Nikon jdou dolů s prodeji i ziskem, Canon v 2Q o 55% dolů, Nikon se v příjmech propadl o 71%. Podle CIPA (Camera and Imaging Product Association) se prodává ve srovnání s minulými lety polovina přístrojů. Obecně se uvádí, že příčina je ve vzestupu kvality fotoaparátů v mobilech. Skutečné fotoaparáty teď vyhledávají vážní fotoamatéři a profesionálové.