Aktuality, Fotografická technika

BenQ SW270C

BenQ vstoupilo na trh fotografických monitorů nedávno, ale o to agresivněji. Modely řady SW nabízejí hardwarovou kalibraci, takže je možné monitor přesně zkalibrovat a používat s více počítači bez nutnosti opětovné rekalibrace. Díky podpoře fotografického barevného prostoru AdobeRGB, sRGB, DCI-P3 a jsou monitory této řady vhodné pro profesionální úpravu fotografií s počítači Mac i PC. Řada SW obsahuje modely od 24“ do 32“ a rozlišeními 1920×1200 až po 4K. Výrobce je až na 24“ model vybavil stínítkem a pětiletou zárukou.


Úpravy v 10bitech se stínítkem pro fotografy

Barevný prostor AdobeRGB obsahuje mnohonásobně více barev, než standard sRGB a je jím možné zachytit a zobrazit jemnější přechody barev. Díky podpoře hardwarové kalibrace je možné tento monitor přesně zkalibrovat na požadované hodnoty, i když je již z továrny kalibrován a připraven pro náročné nasazení. Díky 10bitovému displeji zobrazuje přesně ty tóny, které byly fotografem zachyceny, nebo ty, které si přeje dosáhnout barevnými korekcemi. Obraz je zpracováván 16bitovými 3D LUT tabulkami a finální odchylka barev (Delta E) je menší, než 2. Jasem 300 cd/m2 a dynamickým kontrastem 20M:1 zaujme i náročné uživatele. Aby fotografa nerušilo okolní světlo, které se může nepříjemně podepsat na kvalitě zobrazení, je v balení přiloženo profesionální stínítko, které lze jednoduše nasadit nebo sundat. Stínítko funguje i při připojení monitoru na výšku a počítá s nasazením kalibrační sondy. Praktické stínítko také zabraňuje usazování prachu a monitor chrání.


HDR a 2K

HDR tedy High Dynamic Range je možnost zobrazit obsah s vysokými jasy i temnými scénami najednou. Monitor BenQ SW270C je tímto standardem vybaven (HDR10) a dokáže tedy zobrazovat video s působivě jasnými scénami, kde se neslévají jasy, ale zároveň v temné části obrazu rozlišíte i jemné detaily, protože nedochází ke „spečení“ tmavých odstínů, zůstává ale zobrazena maximální úroveň černé. HDR se teprve dostává podpory ze stran výrobců obsahu, ale monitor je na tento standard již připraven. Rozlišení 2K (2560×1440) je standardem v 27“ a zobrazuje jemnější detaily než FullHD (1920×1080), přitom nemá tak malé pixely, jako 4K, takže pro uživatele s horším zrakem zobrazuje dostatečně veliké menu programů, aniž by bylo nutné uměle zvětšovat prostředí operačního systému. I starší počítač hravě zvládne zobrazení a plynulé vykreslení obsahu na tento monitor bez trhání.


USB-C

Standard USB-C nabízí možnost připojení monitoru k moderním zařízením (laptopy, PC, iPad Pro) pomocí jediného kabelu, který zařízení nabíjí (až 60W), přitom kvalitně přenáší obraz v plném rozlišení a podporuje zároveň připojení USB zařízení, která jsou do monitoru zapojena (klávesnice, myš, tiskárna, externí pevný disk) a zároveň poskytuje čtečku SD karet, kterou je monitor také vybaven. Nový notebook s rozhraním USB-C tak stačí připojit jedním kabelem a pracovat na monitoru jako se stolním PC. Uživatel pak pouze odpojí jeden kabel a odchází s nabitým laptopem na další expedici. Pokud není USB-C k dispozici, je monitor vybaven dvěma HDMI 2.0 a jedním Displayportem 1.4.


Přepínání i náhledy

Pro rychlé přepnutí barevného prostoru nebo třeba vstupu (z HDMI na Displayport) je přibalen HotKey Puck G2 – tedy malé kolečko s více tlačítky, která si můžete v českém menu pohodlně nastavit. Na první lze například nastavit náhled v AdobeRGB, na druhé černobílý režim nebo třeba sRGB, zatímco třetím se monitor rychle přepne z USB-C na Displayport, kde je připojen jiný počítač.


Cena a dostupnost

Monitor se v České republice prodává za doporučenou koncovou cenu 19,990Kč včetně DPH a je vybaven pětiletou zárukou. V balení jsou všechny nutné kabely, protokol o kalibraci tohoto kusu z továrny, stojan, který podporuje výškové nastavení i náklon, HotKey Puck G2 a stínítko.