Aktuality, Zajímavosti

Apríl: Koho nachytali

Také letos se objevily aprílové žertíky. Na Facebooku se objevila falešná stránka Dpreview se senzační zprávou, že Leica koupila Olympus. V doprovodném textu citují generálního ředitele Matthiase Harsche: „Lacinou asijskou výrobou jsme potřebovali vyvážit naše nestoudně drahé německé foťáky, které si skoro nikdo nemůže dovolit. Promiňte, neviděl někdo můj wienerschnitzel?“
Vše pravděpodobně pochází od Robina Wonga, malajského fotografa a blogera. Každopádně je to původu asijského, roztomilý detail – autor žertíku jaksi nerozeznává rozdíl mezi Němcem a Rakušanem a myslí, že wienerchnitzel je typické německé jídlo… Ono, viděno z Malajsie, Němec jako Němec.


S krásným aprílovým žertem přišel i Zdeněk Čech, dlouholetý příznivec Digineffu – a zde nejednou citovaný. Pečlivě vyvedl projekt křížového čipu, který umožňuje pořizovat fotky na výšku, aniž bylo třeba otáčet foťák – odkaz na pečlivě provedenou stránku je zde, uvádím třešničku z dortu, tedy pohled na otočený snímač.

Navíc je ta myšlenka… neříkám že hned uskutečnitelná, ale principiálně JE uskutečnitelná. Konec konců, v historii deskových fotoaparátů a velkoplošných přístrojů není takové řešení výjimečné a měl jsem to i na zrcadlovce Mamyia RB 67! Ta věc vzadu, s páčkou, je kazeta na film, ta jde otočit o 90 stupňů. Byl to nejúžasnější foťák, s jakým jsem kdy pracoval.

No a protože se k tomu dá nasadit digitální stěna, idea digitálního foťáku schopného fotit na výšku i na šířku bez otáčení těla je realizována. Pravda, trochu se to prodraží, na eBay ji pořídíte od 75 tisíc nahoru. Toto není apríl, to je holá skutečnost.