Americká tisková agentura Associated press má tradici od roku 1846. Dnes má své pobočky ve 106 státech světa. Její fotografové nejsou ořezávátka, svědčí o tom 31 Pulitzerových cen za fotografii, které obdrželi. Jiné ceny nepočítaje. Ředitel sekce foto je David Ake a právě od něho pochází ta informace. Řídí oddělení s několika stovkami fotografů a padesátkou fotoeditorů. Denní produkce je tři tisíce fotografií nabízených po celém světě. Z jeho rozhovoru se serverem Dpreview vybírám podstatu.
AP zvažovala přechod na bezzrcadlovky už několik let. Důvody: možnost tiché závěrky, rychlost autofokusu a malá váha. Testovala výrobky několika výrobců od arktických krajin po tropické pralesy (Odbočka Digineffu: úsměv vyvolá formulace, že testovali několik výrobců; celkem v úvahu mohlo přijít šest, teoreticky, ale fakticky tři…). Odezva testerů vedla k Sony: funkčně, pocitově i obrazovým výsledkem. Do úvahy spadla i možnost pořizovat snímky a video jedním přístrojem – v tomto ohledu je přednost bezzrcadlovek očividná . Až dosud AP používala k fotografování i natáčení vida výbavu různých výrobců, přechodem na Sony dojde ke sjednocení. Výěna se bude týkat těch několika set kádrových fotografů. AP má kolem sebe několik tisíc spolupracujících fotografů, těch se výměna nebude týkat. Každý fotograf dostane dvě těla a čtyři až pět objektivů, přičemž výměna potrvá rok a půl. Pokud jde o těla, půjde především o Alphy 9 Mk II a někteří fotografové a videografové dostanou Alphy 7R Mk IV. Sony se zavázalo poskytovat AP technickou podporu během podniků typu olympiáda. Fotografy čeká kromě výměny přístrojů i zaškolení, to povedou technici Sonyho. První událost kterou AP bude fotograficky pokrývat jsou prezidentské volby v USA a pak samozřejmě Olympiáda.
Poznámka Digineffu
Přechod AP na Sony je bomba první velikosti. Až dosud je skutečně profi branže operovala ze 2 / 3 na bázi Canonu a 1 / 3 Nikonu. Samozřejmě jde o zrcadlovky. Rozhodnutí přejít na mirrorless uvolňuje ruce: je to jiný systém, vše co bylo, jde do kopru. Totální rozvod, nastává svoboda a volba: s kým?
Sony má tu přednost, že byl první… a jako jediný má profi výbavu objektivů včetně teleobjektivů originál konstruovanou pro mirrorless, kdežto Canon i Nikon pořád ještě musí šašit s adaptéry. Jak jsme se smáli na tiskovce v Žlutých lázních v Praze, když Sony předváděl první Alphu a sděloval, že míří do profesionálních sfér! A on tam opravdu mířil, systematicky, důsledně. Co je to platné, že Canon přišel teď s R5… Sony má svoji a9 od dubna 2017. A k ní má šestikilo na F4.0 a zoom 200-600 od loňského června (příprava na Olympiádu), kdežto Canon má s bídou 100-500, se kterou se na Olympiádě díra do světa neudělá. Nikon nemá pro Z systém ani to. Takže chlapci zaspali a ten náskok se bude těžko dohánět. Měli by si natáhnout budíka, až dojde k dalšímu technickému převratu.