Aktuality, Fotografická technika

Sony FE 200-600/5.6-6.3 G OSS

Sony je už dávno výrobce špičkových fotoaparátů a třebaže nadále v oboru optiky spolupracuje se Zeissem, má i svoji vývojovou stáj. Nedávno jsem měl příležitost se podívat na extrémní telezoom, určený k bezzrcadlovkám Sony s bajonetem E. Pokud by mělo jít o APS-C přístroje, konkrétně dnes řada Alpha 6000 a výš, pak je rozsah zoomu 300 až 900 a to už je opravdu rachot.


Pro pořádek uvedu, že objektiv má 17 členů, z toho pět má nízký rozptyl a jeden je asférický. Clona má dokonce 11 lamel (i špičkové objektivy mívají 9), tím se dosahuje měkkého rozostření pozadí při focení na plnou světelnost – což bude zřejmě většina pořizovaných snímků. Zaostřovací motor DDSSM je tichý a rychlý – zde podotknu, že při zkouškách jsem měl neostré fotky jenom vlastní chybou, nikdy že by objektiv nestíhal zaostřit. Objektiv je odolný proti prachu a vlhkosti a fluorinová ochranná vrstva usnadňuje čištění. Lze použít i telekonvertory, čímž se dostáváme k diskutabilní části.

Jak se s ním fotí

Tady bych mohl odpovědět, že skvěle a bylo by vymalováno. Nikdy jsem nebyl fanda MFT tabulek a zkoumání, kolik čárek to přečte v rohu. Je určitý práh, říkám tomu fyziologický práh vnímání ostrosti. Co překoná tento práh, vnímáme jako ostré, a jestli tam pak někdo spočte o tři čárky na milimetr víc nebo míň, není podstatné. Nefotíme čárky, fotíme život a o ten jde.

Nejdřív to neproblematické. Objektiv je to snesitelně objemný a těžký. Má programovatelné tlačítko, to moderní objektivy mívají, nechávám nastavení vždy na defaultu, tedy na základním nastavení, že mohu při stisku ostřit. To je skvělé, lepší než „ostření na palec“, už proto, že Sony Alphy mají tlačítka na aktivaci autofokusu malá, a ne moc šikovně umístěná. Takže tlačítko na objektivu super, další super je krátké přezoomování z krajnosti do krajnosti. Velmi pěkně je vymyšlený prstenec na připevnění na stativ, funguje i jako opora i jako držadlo při přenášení.

Objektiv stojí 55 tisíc v srpnu 2019. Hmm… Tamron 150-600/5.0-6.3 stojí polovic. Recenzoval jsem ho tu před šesti lety , tenkrát stál 32 litrů, dnes tedy 22 tisíc. Podobný objektiv má i Sigma, kupodivu za 44 tisíc, osobně nemám zkušenost. Nicméně ten Tamron není vůbec špatný a je to tedy vrtohlav.

Rozsah 200 na 600 na plnoformátu a tedy 300 na 900 na APS-C, to je opravdu hodně dlouhé sklo. Řekne se – sport. Ale jaký sport? Napadají mě automobilové a motocyklové závody, však taky kolega a kamarád Radoslav Holan ho s úspěchem vyzkoušel, a poví vám o tom v přiloženém videu. Pak samozřejmě přichází v úvahu fotografování zvířat. Tady ale je třeba brát v úvahu malou světelnost, která podle mého názoru činí použitelnost telekonvertorů velmi problematickou.

Lidé mají tendenci jít po extrémech, čím víc pixelů, tím lepší, čím víc ISO, tím lepší… Do určité míry je to pravda. Taky mají někteří tendenci si myslet, že čím delší je teleobjektiv, tím je lepší.

To je teze velmi problematická. Ohnisko 200 až 600 na plnoformátu, to je hodně dlouhé ohnisko a 300 až 900 na APS-C je pekelně dlouhé ohnisko. Jeho využitelnost je úzce specializovaná. Focení ptáků: ano,, naprosto jasně. Focení sportu: jak kterého. Zde je video, povídáme si s Michalem Houdkem a Radkem Holanem.


Shrnutí
Je to bezesporu skvělý objektiv, kvalita obrazu a ostření odpovídá ceně. Má smysl pro fotografa, který ho využije, který se zabývá tím typem fotografie, která dlouhé ohnisko vyžaduje. Pak v něm získá skvělý nástroj, který ani po létech používání neztratí svoji užitnou hodnotu.

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14