Aktuality, Fotografická technika, Tvorba

108 megapixelů do mobilu

 

Už koncem jara prozradil Samsung, že chystá čip s extrémně vysokým počtem megapixelů. Předpokládá se, že Samsung S11 bude vybaven čipem Isocell Bright HMC 108MP, který už nyní tvoří jádro Xiaomi Mi Note 10 Pro. Jde o relativně velký čip 1 /1. 33 palce systému Quad Bayer, který vytváří 27 megové snímky. K tomu je třeba se trochu zastavit, jde o převratnou věc tím spíš, že zmíněný čip má být podle nejnovějších informací ještě zlepšen před nasazením v Samsungu S11.

Co je Quad Bayer

Bayer, to je známé jméno – Bayerovu masku máme prakticky ve všem, co fotí, jde o způsob získání barevného obrazu, kdy jsou před fotodiodou vloženy barevné filtry, červený, zelený a modrý: ano, jde o klasické RGB. Tyto tři barevné filtry jsou rozmístěny do čtverce, zelený je tam dvakrát. To je normální Bayerova maska, barevný obraz se získá procesem zvaným demozaikování, což je velmi sofistikovaný způsob interpolace.

Pozornému čtenáři mohlo přijít divné, že 108megapixelový snímač generuje 27megové obrázky. 108 děleno 27 rovná se čtyři, ano, čtyři fotodiody se sdružují k získání informace pro tvorbu jednoho pixelu v obraze. Zde je schema, převzaté ze stránek Samsungu.

Vlevo je znázornění plného rozlišení, kdy je možno vytvořit ultrajemný obrázek se super rozlišením, kdežto vpravo jsou sdružené pixely pro případ, že je nižší světelná hladina a je třeba zvýšit citlivost. Komentář Samsungu dále uvádí, že tato technologie Tetracell umožňuje tvorbu HDR obrázků (velký dynamický rozsah – vykreslí detaily jak ve stínech, tak ve vysokých jasech) a lze také natáčet 6K video s rozlišením 6016 x 3384 bodů při frekvenci 30 oken za vteřinu.

V prosinci Samsung uvolnil další informace. Dosavadní čip Isocell je navýšen na verzi Isocell Plus. Liší se tím, že jednotlivé fotodiody jsou od sebe lépe izolovány, takže nedochází k přelévání elektrického náboje. Tento tzv. blooming býval postrachem digitální fotografie, dnes už ho fakticky neznáme. Přesto ale dochází k rozptylu elektrického náboje a Samsung oznamuje, že se mu podařilo fotodiody izolovat pomocí inovativního nového materiálu. To jsme se toho dozvěděli… 🙂

Zajímavým dodatkem ale je, že Isocell Plus by měl sdružovat už ne čtyři, ale devět fotodiod. Málo platné, tyhle fotomobily, to je okénko do technické budoucnosti. Jakkoli se nám současná technika zdá dokonalá, vývoj není ani zdaleka uzavřen.