Nezařazené

Zrcadlovky versus bezzrcadlovky (2)

Na toto téma jsem tu měl začátkem měsíce článek a vybídl jsem k debatě na Facebooku. Zde jsou vaše názory, jak jsem je na FB sesbíral. Článek vyšel ještě před tím, než Nikon předvedl Z systém a Canon R systém. Kdybych se měl vyjádřit hodně stručně, pak asi tak, že obec vzato se bezzrcadlovky s konečnou platností prosadí, až budou nepopiratelně lepší než zrcadlovky. To začne v okamžiku, kdy zrcadlový mechanismus bude překážet a to nastane, až se vžije automatické HDR a focus stacking i na plnoformátu. Což si myslím že bude za 5, ale spíš za 10 let. Do té doby se budou oba směry vyvíjet souběžně s tím, že MFT systém má dílčí výhodu hlavně ve váze a rozměrech objektivů s delším ohniskem a rychlosti sériového snímání.
Ondřej NeffDebata na Facebook.com/digineff.cz

Formát MFT je prakticky všude proklamován kvůli své velikosti jako vhodný do přírody a na cestování. Mám několik ALE. Nedostatek a neoslnivé kvality jsou makroobjektivy a skla vůbec. Velikost, dnes už i technická hranice snímače nemůže konkurovat jen o málo větším APS C snímačům. Navíc jsou Panák s Olim trpaslíci objemu prodejů, takovým lépe se vyhnout. Právě díky svému snímači radši nabízejí propracovaný systém videa 4K a photo K triků. Jsou to tedy spíše dobře přenosné solidní videokamery než aparáty. Tady jasně lépe zrcadlovku, pokud chci fotit a logicky využívat primární funkce fotoaparátu.
Martin Radil

Osobně se mi více líbí bezzrcadlovky, mají prostě více technických vymožeností a jsou čím dál víc rychlejší. Jako fotograf volné přírody jsem zvolil formát MFT kvůli menším rozměrům, hmotnosti a cenově dostupnějším objektivům (oproti FF). Jedinou nevýhodu tohoto systému vidím ve vyšším šumu (ISO od 3200), ale s tím se dá vždycky nějak porvat. Kdybych ovšem fotil portréty, svatby atd. Šel bych do Sony A7 III a k tomu bych si koupil tři pevná světelná skla (35, 50, 85mm) a byl bych maximálně spokojený. Měl bych stále kompaktní fotoaparát v plném FF, což je u tohoto žánru nepopiratelná výhoda. Každý si tedy musí určit priority podle žánru, který fotografuje.
Leoš Kovářík

Po Olympusu PEN E-PL7 a Fuji x-a10 jsem se vrátil ke stařičké zrcadlovce Canon EOS 600D kde mám maličký pevný sklo 24mm f2.8. Tím pádem mám foťák stále u sebe. Další 2 objektivy mám v autě, „kdyby náhodou“, ale mockrát jsem je nepoužil ( pevná 50-ka a seťák 18-50 ). Fotím na cestách a občas street..
Pavel Galle

Myslím si, že srovnávat bezzrcátko Olympus a Nikon D850 a hledat rozdíl ve velikosti a váze je poněkud scestné. Alespoň já vidím hlavní výhody v absenci práskajícího zrcadla a ostření přímo na snímači.
Drahoš Ingr

Super článek. Já jsem podlehl okolí (Pavel Scheufler mě načal a tiskovky, co překládá žena taky 🙂 ) a koupil jsem si Sony a7. Musím ale říct, že nadšení poměrně rychle vyprchalo. Po roce jsem si koupil ke svému 5D MII ještě 77D a Sony šlo do světa. Těch věcí, co mě nesedlo, bylo víc. Mizerná výdrž baterie, slzení oka z „digi“ hledáčku, často delší reakce fotoaparátu… Nakonec vyhrála i kalkulačka při výčtu, kolik by bylo třeba utratit za optiku. Technologicky to zrcátko asi potřeba není. Pocit z focení, ovládání a index celkové radosti z používání je prostě pro mě u „klasiky“ větší. Na druhou stranu je fakt, že vývoj jde rychle kupředu a co bude za 5 let, lze jen těžko odhadovat.
Dave Dvorak

Mně se poslední dobou líbí Panasonic. Mají milion modelů (od levných G7, přes pěkný G80 až po špičkový GH5) a všechny s parádní výbavou. Sony má mnohem dražší těla se stejnou výbavou a tak mi Pana vyhovuje nejvíc. Hlavně z toho důvodu, že mě dost zajímá video. Koupím G80, která je skvělá, umí obstojné 4K, má všechny možné video funkce, koupím skvělé objektivy a časem koupím GH5 a jsem v pohodě, protože mám všechno kompatibilní. Fullframe je super, ale podle mě mu pomalu odzvoní. Dnešní automatické postprocesové systémy, využití umělé inteligence, zmíněné automatické HDR, veškeré dopočítávání a tak dále za chvíli smaže veškeré výhody FF. Pak bude hrát pré M4/3 právě kvůli rozměrům. Ještě tak před pěti lety bych na zrcadlo nedal dopustit. Dnes jsem prozřel a kupovat novou výbavu, rozhodně by to byl systémový kompakt. Fotit svatby, asi bych šel do Sony, ale na vše ostatní dávám palec nahoru Panasonicu.
Ondřej Bartík

Já mám Panasonic G9 a musím říct, že jsem hodně spokojený. Fotím i portréty a není s tím žádný problém i ISO jde slušně vysoko když je potřeba. Váha objektivů je až srandovní, ale co se týká kvality jsou super. A jak píše jeden z kolegů zde, tak jsem zvědavý zda se opravdu ukáže Panasonic s FF snímačem.
Milan Juříček

To máš fuk, čím ty fotky mrvíš, když tam nemáš obsah, formou to nespasíš
František Zemek

Dnešní zrcadlovky se od dnešních bezzrcadlovek liší ve funkcích stále méně a méně. Do zrcadlovek se přidává elektronika, u bezzrcadel se zase stále vylepšuje ostření. Ale přesto si myslím, že vývoj kráčí nezadržitelně k opuštění zrcátka. Bude to chvilku trvat, ale je to asi nezadržitelné. A až si porovnám D850 se Z7, uvidím. 🙂
Jaroslav Kortus

Čtyři roky s A7 a maximální spokojenost porad. S monofokály maličké, fotky parádní, nemohu si stěžovat.
Bohdan Pásek

Sice mám už rok D850 a jsem s ní velmi spokojený, ale nevidím jediný důvod, pro který by ji dnes někdo koupil, když existuje Z7. Přímo ukázková kanibalizace. Nejen menší váha, ale také menší zranitelnost, třeba když se s tím někde ťukne. Dnes už bych do zrcadlovky nešel, dost mě to štve, používám ji od doby Practica nova, tedy cca 50 let, ale stala se z ní slepá vývojová větev. Chce se ni zvolat „k čertu s elektronikou“, ale je to prostě tak. Karel Zahrádka

Zatím jde o předprodukční vzorek, který má ještě mouchy a 1 kartu.
Ladislav Hadrava

Hysterie kolem slotu na jednu mi přijde komická. Na D750 sice mám sloty dva, ale buď tam mám jen jednu kartu, nebo pokud tam dám dvě, jede to v režimu ukládání na druhou kartu po zaplnění té první. Nikdy se mi nestalo že by karta lehla. Je to asi tím, že nepoužívám levné karty ale pouze San Disk.
Milan Pokorný