Nezařazené

Zoner představil patnáctku PhotoStudia

S podzimem přichází nová verze PhotoStudia od Zoneru, letos je to už popatnácté, fakticky pojedenácté, protože první čtyři verze byly zahrnuty do programu Kalisto.

S podzimem přichází nová verze PhotoStudia od Zoneru, letos je to už popatnácté, fakticky pojedenácté, protože první čtyři verze byly zahrnuty do programu Kalisto.

Tentokrát jsme se nedočkali žádných převratných inovací v oblasti editace. Ve čtrnáctce to bylo mapování tónů, úžasný nástroj, který posouvá editaci fotografie někam úplně jinam, před tím to bylo HDR a maskování a spousta dalších vymožeností – používám tento program už od nejstarší verze! Patnáctka se koncentrována spíše na pohodlí toho, čemu se říká „workflow“, tedy – dejme tomu – pracovní metoda a na dopilování velkého množství detailů, kterých si po instalaci ani zkušený uživatel nemusí všimnout, ale až je objeví, zjistí, jak jsou příjemné. Na ukázce vidíme režim Správce, právě aktivujeme zálohu pro fotku, kterou se chystáme editovat.

 

Vzhled, jak vidíte, zůstal prakticky stejný. Je zde ale malá vychytávka. Tato ukázka pochází z beta verze programu. Když nainstalujete ostrou verzi, v maximalizovaném okně (jako je na ukázce) není vidět titulková lišta, to je ta úplně nahoře, teď je tam napsáno Zoner Photo Studio 15 Beta atd., teď je šedivý, ale když je program aktivní, zmodrá. Tento titulek, opakuji, není ve výchozím nastavení vidět, aby se neplýtvalo místem. Kdo ale používá WIN 7 a pracuje na 2 (a více) monitorech na jednom počítači, potřebuje titulkovou lištu k přetahování z monitoru do monitoru. Nastavuje se to v Možnostech, hned na první kartě Vzhled deaktivujeme možnost  vlevo dole Schovat titulek aplikace.

Nejnápadnější změnu najdeme v editoru. V souladu se současným trendem nabízí ZPS 15 přístup k nejčastěji používaným funkcím ve sloupci vpravo, lze ho zapnout a vypnout poklepáním na malý trojúhelník na jeho pravém okraji. Zde najdeme v prvním bloku nástroje k ovlivnění jasu, ale je tu i Zřetelnost, velmi zajímavý nástroj schopný snímek kresebně utlumit či zvýraznit. Je to „něco jako doostření“, ale funguje to jemněji… a taky na druhou stranu, k zajímavému rozmlžení fotek. Samozřejmě to lze dělat i ve výběru.

Následuje manipulace s barvou – vyrovnání bílé a odstín a v dalším oddílu ovlivňujeme sytost a živost. Soubor doplňují křivky. Ty spolupracují s histogramem v horní části – na ukázce vidíme, co to s histogramem udělá, když celkem mírně křivkami pohneme.

 


Obohacena je i funkce efektu Mapování tonality. Lze vyzkoušet metodu jasovou nebo kontrastní – na druhá je vhodná na mdlé nevýrazné fotky a dodá jim šťávu, nicméně je třeba to vyzkoušet, výsledek je předem poněkud nevyzpytatelný.

Druhá záložka v této části editoru nás zavede k filtrům, tedy k efektům. Jsou to kombinace efektů a nástrojů úprav, fakticky tedy předdefinované hromadné filtry (klávesová zkratka Ctrl+Q) známé z předchozích verzí. Svoje vlastní hromadné filtry uvidíte také v tomto oddílu efektů.

V oblasti editace přibyl tilt-shift efekt, obdoba toho, co bývá v nabídce scénických režimů jako „miniatura“. Jde o rozostření obrazu, takže zůstane jen ostrý pruh a výsledek připomíná makrosnímek nějakého modelu.

 


Editovat můžeme i on-line, pokud máme svoje fotky uložené na serveru v Zoneramě. Toto spojení s internetem je další krok od minula, kdy Zonerama vznikla. Více novinek je v oblasti správy fotek.

Zoner slibuje, že to dokáže i malé dítě. Začíná to dobře: po klepnutí na nabídku Kopírovat ze zařízení program sám zařízení najde, sáhne si do něj a začne dělat náhledy, abyste si mohli vybrat co budete kopírovat. Z raw souborů je ale doluje hodně zdlouhavě. Proto je myslím užitečné tuto funkci Načítat náhledy vypnout. Příkazem Kopírovat pošle ZPS15 do složky v oddíle Obrázky, ale lze ručně nastavit jinou cílovou složku. Vidíme to na ukázce.

 


Při importu můžete souběžně dělat záložní sadu fotek a pak je velice užitečná schopnost porovnávat a aktualizovat oba bloky dat.

Samozřejmě že někdo může pokládat za výhodu, že se celý proces spustí, jakmile zasunete kartu do čtečky anebo připojíte fotoaparát kabelem k PC. Automaticky lze přiřadit informace o autorovi a poznámky a já velmi oceňuji, že lze automaticky měnit velikost písmen v názvech souboru – třebas na malá (tak to dělám vždycky). Nastavit lze i zda chcete, aby se vytvářelo podsložky, defaultně podle data pořízení snímku.

Přibyla funkce Záloha originálu, dělá se to příkazem, který najdeme v oddílu Informace. Po aktivaci zálohy jednotlivých obrázků žádá program potvrzení, to mi připadá zbytečné, ale snad to nějaké důvody má. Nicméně zálohování originálu můžete nastavit už v položce Nastavení – Možnosti, předposlední položka Záloha originálu. Jakmile aktivujete zatržítkem, zálohuje se všechno v tom smyslu, že se kdykoli můžeme vrátit k původní verzi. Nechme stranou, že originál v původním názvu edituje jenom jojo

Shrnutí
Zoner PhotoStudio 15 zůstává tím, na co jsme byli zvyklí, tedy je to univerzální a výkonný nástroj pro správu a editaci fotografií. Zlepšila se ovladatelnost editoru přidáním bloku s nejužívanějšími editačními funkcemi. Zavedena je možnost obnovy původního obrázku. Majitelé plné verze ZPS 14 asi nebudou mít mnoho důvodů k nákupu té nové, nicméně noví uživatelé PhotoStudia jistě vezmou novinkám zavděk. Přechod z verze 13 a nižší na ZPS 15 mohu silně doporučit, už kvůli Mapování tonality, což je funkce, kterou pokládám za nejvýznamnější od zavedení křivek – a to je už sakra dávno.