Nezařazené

Zoner Photo Studio X:
Úpravy fotografií v modulu EDITOR

Název dlouhý jako Lovosice, však taky jde o tlustou knihu. Napsal ji Pavel Kristián a opravdu pojednává na 262 stránkách jen o modulu Editor programu ZPS X. Zoneristům by autorovo jméno mělo být dobře známé – svoji první příručku, tehdy k ZPS 7, vydal v roce 2004! Od té doby jich napsal spoustu, vede kurzy, píše o ZPS články, zkrátka, jestli někdo ZPS rozumí a dovede to vysvětlit, pak je to Pavel Kristián.

Název dlouhý jako Lovosice, však taky jde o tlustou knihu. Napsal ji Pavel Kristián a opravdu pojednává na 262 stránkách jen o modulu Editor programu ZPS X. Zoneristům by autorovo jméno mělo být dobře známé – svoji první příručku, tehdy k ZPS 7, vydal v roce 2004! Od té doby jich napsal spoustu, vede kurzy, píše o ZPS články, zkrátka, jestli někdo ZPS rozumí a dovede to vysvětlit, pak je to Pavel Kristián.


Kniha je seřazena logicky – jakobychom předpokládali, že si někdo koupí předplatné, ZPS X si nainstaluje a začne se s ním seznamovat. Proto hned na začátku je důrazné upozornění, že se kniha týká jen Editoru, nezabývá se tedy ani archivací, ani katalogizací, nezabývá se modulem Vyvolat, který pracuje především (ale nejen s ním) s formátem RAW. Autor tedy nejdřív probere nastavení a možnosti Editoru a nabídne přehled všech nástrojů, jejich vlastností a ukázky jejich použití, zejména nástrojů pro retuše (např. klonovací razítko nebo retušovací štětec), nástrojů pro malování, deformace, ořez a dalších. Samostatné kapitoly jsou věnovány důležitým operacím s fotografiemi, jakými jsou např. tonální a barevné úpravy za pomoci různých nástrojů a filtrů, zejména je popsána práce s křivkami a úrovněmi. To jsou vcelku jednoduché věci. Sám ze zkušeností z kurzů vím, že lidem dělají problémy výběry a práce s výběry. Jim je věnován celý velký oddíl, který navazuje na další důležitý – a pro začátečníky obtížný – oddíl věnovaný práci s vrstvami. Zkušenost ukazuje, že právě výběry spolu s vrstvami (a maskami vrstev) pro mnoho lidí znamená nepřekonatelnou překážku. Má zkušenost je taková, že je nejlepší jít někam na kurz a nechat si věc vysvětlit, ukázat a pod dohledem lektora procvičit. A pak to trénovat – znáte to: chápu, všemu rozumím… a za měsíc vím starou pentli. Takže znovu, jít na kurz, ať už placený anebo zajít na jedno odpoledne ke kamarádovi a strávit s vím dvě tři hoďky u kafe. Pak přijde čas pro knihu Pavla Kristiána. Kdo s editací začíná, více méně rychle nabude jakýchsi představ a začne něco dělat. Pak ovšem je moc dobré mít u ruky knihu encyklopedického charakteru. Tak třeba pro zvládání Photoshopu mi pomáhala kniha Katrin Eismannové Photoshop-výběry, masky a montáž. Není to zrovna zábavné čtení, nad kterým se zasmějete. Zrovna tak Kristiánova kniha není k pobavení. Zato je v ní všechno přesně a jednoznačně popsané. Velmi dobrý je obrazový doprovod. Usnadňuje v orientaci ve složité struktuře nástrojů a menu ZPS a také jednotlivé procesy jsou popsány především obrazově. Muselo to dát strašně moc práce a pokud Pavel Kristián bere aspoň pětikorunu za hodinu, musí z něho být po práci na téhle knize milionář. Nebo skoro. 🙂 Zastavil jsem se u výběrů a vrstev, protože, opakuji, to je na pochopení asi nejtvrdší oříšek. To ostatní, doostřování, odstraňování šumu, převody do černobílé fotky, to jsou vcelku jednoduché věci. Je dobře, že autor připomněl i zásuvné moduly – kolekce Nik už bohužel není zadarmo, ale pořád je to zřejmě mimořádně užitečná sada nástrojů, kterou je dobře si pořídit a ZPS jí doplnit.

Z knihy se takzvaně naučí editovat jen opravdu silně metodicky založený laik. Pro pokročilého to bude nedocenitelná příručka a brzy bude hodně ohmataná. Vyčítám jí jen jeden nedostatek a má výčitka je hodně silná: že kniha nemá rejstřík je skandální. Na začátku je poměrně podrobný obsah, ten aspoň částečně rejstřík supluje. Až bude nové vydání knihy – ZPS X nespí, vyvíjí se, co čtvrt roku je obohacen o novinky – za doplnění rejstříkem se velmi přimlouvám.


Pavel Kristián: Zoner Photo Studio X: Úpravy fotografií v modulu EDITOR
Vydal Zonerpress 2018, celobarevný svazek má 262 stran, www.zonerpress.cz, brožované vydání stojí 315 Kč. Info s možností zakoupení je zde