Nezařazené

Zoner Photo Studio X – co je nového

Nové je v podstatě všechno. Je to jistě největší změna od roku 2004, když Zoner předvedl poprvé Photo Studio – před tím se produkt jmenoval Media Explorer. Jistě není náhoda, že včerejší datum uvedené ZPS X bylo také 19. září jako před dvanácti lety – pro nostalgii se můžete podívat na moji tehdejší informaci na Digineffu. Pokud jde o rozhraní, ty zásadní změny máme za sebou od verze ZPS15, kdy se produkt postupně vyvíjel, takže kdo pracoval se ZPS17 nebo ZPS18 si rychle na novinky zvykne. Takto vypadá Správce, tedy ta část ZPS, kde organizujeme svůj archiv.


K tomu podotknu, že jde o mimořádně cennou aplikaci. Samozřejmě že lze zde pracovat s katalogy a klíčovými slovy, v tom má ZPS letitou tradici. Já ale vítám možnost individuální organizace složek a jsem vděčný ZPS, že mi to umožňuje a nesvazuje ruce, jako produkty typu Lightroom: to je důvod, proč LR nepoužívám.
V loňské verzi přibylo rozdělení editační části na blok Vyvolat a Editovat. Blok Vyvolat je koncepčně velmi podobný ACDSee Pro. Samozřejmě do něho patří zpracování formátu RAW; k němu nadále patří instalace Adobe DNG konvertoru, ten se musí stáhnout a v Nastavení (Ctrl+M) nastavit cestu, aby ho ZPS X mohl najít. V modulu Vyvolat lze ovšem zpracovávat i obrazové formáty, především JPEG. Nelze však upravenou fotku prostě uložit, je třeba ji exportovat, takže původní obrázek zůstane nedotčený. Jde tedy o nedestruktivní přístup k fotografii. Původní fotku si nelze zničit ani omylem.
V tomto oddílu najdeme i inovovanou funkci Přechodový filtr a také Odstranění oparu – to se stalo v posledních létech editačním hitem.


Zásadní změnu najdeme v oddílu Editor. Tam kromě obvyklých funkčních bloků najdeme Vrstvy. I předchozí verze ZPS mají pracovní vrstvu, kterou lze v uvozovkách maskovat nástrojem výběrový štětec. Tentokrát ale jde o skutečné vrstvy, jak je známe z Photoshopu, Paint Shop Pro nebo Gimpu. Zoner tedy vyšel vstříc po léta opakovanému přání uživatelů a je třeba to kvitovat potleskem. Jistě že v dohledné době nabídnu tutoriál, jak se s vrstvami v ZPS X zachází.


Podstatnou vymožeností je i oddíl Vytvořit. Možností co vytvořit je šest, fotoknihu, kalendář, fotoobraz, koláž, tiskovou sestavu a video. Přes ZPS je nyní možné si objednat tiskové výstupy, pokud chceme tisknout doma na své tiskárně, tisková sestava nám umožní poslat na tiskárnu jaksi jedním vrzem více obrázků najednou. Volba Video sestaví z vybraných obrázků videozáznam, tedy prezentaci, k ní se přidá hudba nebo namluvený komentář a vše se pak uloží v MP4 formátu jako videozáznam. Jednoduché, snadno ovladatelné a velmi užitečné.


Stáhl jsem si ZPS X včera odpoledne, takže jsem prozkoumal jen to nejnutnější. První dojem je velmi dobrý. Jde opět o totální změnu rozhraní a doufám, že to bude na dlouho definitivní podoba: Photoshop používám od roku 1996 a jeho rozhraní se v podstatě nezměnilo, nikdy jsem po přechodu na verzi nemusel bádat, kde je co poschovávané. Tady je to teď v Photo Studiu X všechno uspořádáno a logicky seřazeno, všechno nebo skoro všechno. Moc nechápu, že když vytvořili samostatný oddíl Vytvořit, není tam Panorama a HDR – ty najdeme pod položkou Vytvořit v roletovém menu ve správci. V této syrové verzi jsem narazil na pár zaskřípání, ale to jsou prkotiny oproti faktu, že funkčně jde o zásadní pohyb vpřed.

Kauza předplatné
Velkou diskusi v řadách uživatelů jistě vyvolá rozhodnutí firmy přejít na systém ročního předplatného. Přišel s tím Photoshop, zavedl do Microsoft, není to nic neobvyklého. Já za licenci PS CC svoji roční položku platím. Jenže mně to přispívá k živobytí, já se tím živím. Bude to bezpochyby vyhovovat firmám, které si položku zařadí do účetnictví a budou mít jistotu, že na jejích počítačích se objeví nejnovější, od chyb vychytaná a o novinky obohacená verze.

Obecně v byznysu platí, že 80 procent příjmů přichází od zákazníků tohoto typu, ale těch je jen na počet 20 procent. 80 procent zákazníků na počet pak vygeneruje 20 procent zisku. Tak je to se vším, to je známý poměr 20:80 a odhaduju, že z toho vychází změna obchodní politiky Zoneru. Teď jde o to, jak těch 80 procent – na počet – bude reagovat. To odhaduji, ale nebudu to tady psát – komentáře které jsem četl na našem Facebooku a na Živě.cz můj odhad potvrzují.
Z kontaktu se čtenáři vím, že v minulosti si lidé rádi upgradovali ZPS, někdo to dělal každoročně, někdo ob rok. Dále je třeba vzít v úvahu, že doba převratných změn, jak v hardwaru, tak softwaru, je za námi. Dnešní fotoaparát bude plnohodnotně sloužit za pět let, pokud vám neupadne do vody. Já pracuji s plnou spokojeností se ZPS 14 starým taky pět let a nemám potřebu změny. Ale toto všechno jistě vedení Zoneru promyslelo a na základě analýz své rozhodnutí optimalizovalo. Ve smyslu svého podnikání. Do té kalkulace muselo ale předvídat i reakci publika.

Nicméně, abych nedělal jen remcala: dovedl bych pochopit, kdyby Zoner multilicence poskytoval za předplatné: multilicenci primárně kupují firmy, určitě ne pan Konopásek. Pak ovšem chápu Zoner, že ho štve, že si firma Megaeuro koupí multilicenci na 150 instalací a je s ní pět a více let a používá ji k výdělku. Po všech stránkách je tedy v pořádku, když bude multilicence za nájem a pro Megaeuro z toho poplyne výhoda, že nebudou myslet na žádné upgrady a opravné balíčky – a nebudou mít problémy s hot line, jelikož její zmatení zaměstnanci budou klást otázky na právě aktuální verzi ZPS.
Ale zmíněný pan Konopásek, který používá Zoner 5krát do roka, když si třídí fotky z výletu na Praděd, a já z dlouholeté praxe vím, jak si počínají laičtí uživatelé Zoneru, ten bude sotva chtít platit dvanáct stovek ročně, aby po pěti letech zjistil, že za 6000 nezískal výkonostně žádný převrat, který by stál za řeč. To si troufnu tvrdit dnes, v roce 2016, že ani v roce 2020 nic revolučního nebude. Ty velké převraty už byly.
Tudíž, závěr, myslím, že rozumné by bylo dát multilicenci za nájem, a jednotlivcům poskytovat verzi – dejme tomu Home – za jednorázovou sumu, tak rozumnou, jak to bylo v posledních patnácti letech, co se Zonerem zabývám.