Nezařazené

Zimní aktualizace pro Zoner ZPS X

V pondělí předvedli zástupci Zoneru na tiskové konferenci v Praze, o co obohatili univerzální Photo Studio X od podzimní aktualizace. Jsou to především dva nástroje pro fajnšmekry, a ty stojí za to: Vyhlazovací štětec a Klonování struktury. Oba nástroje nalezneme v sekci Vyvolat (připomenu, že sekce Vyvolat je nedestruktivní, zde se zpracovávají RAW obrazy, ale i JPEG, ale vždy je třeba vyexportovat a všechny provedené úpravy = parametry jsou uložené k následnému dalšímu zpracování v datovém pomocném souboru). Dle hesla, že se vše lépe ukáže než slovy vysvětlí, podívejme se, jak oba nástroje funguji.
Otevřeme fotku – zde fotku krásného děvčete. Nicméně ve 100% zvětšení uvidíme drobné nepravidelnosti v pleti. Právě na ně je Vyhlazovací štětec namířen především.



Nástroj nalezneme v oddíle Vyvolat, ikonka Žehlička. Ale pozor, staří zkušení zoneristé, jde o naprosto JINOU žehličku, než byla už za dávných dob! Ten nástroj působí jako maska, tedy po volbě nástroje a jeho nastavení – intenzita, zachování detailů a průměr, rozmazání, krytí apod. všechny úpravy zůstávají v této masce, je to cosi jako vrstva úprav; když tu masku smažu, zbavím se všech provedených úprav. Mohu ale nastavit další masku a v ní pracovat s jinými parametry. Pro jednoduchost ale zůstaneme v Masce 1. Tah štětce si mohu zobrazit, pro názornost jsem jel jen do půlky té partie, kterou chci ovlivnit:



+02 Při zvětšení jasně vidíte, co to dělá: intenzita je na 94% a zachování detailů na 17%. Aplikováno je v levé části pod okem, původní textura je vpravo (připomínám, že je to 137% zvětšení).



Tak tohle je fakt hustý a přátelé ze Zoneru se moc nechvástají, když skromně tvrdí, že šlapou Photoshopu na paty. Tohle sice lze v PS dělat taky metodou frekvenční separace, ale to je velmi expertní, zdlouhavá práce, kdežto tady je to štětec a pár táhel.

Klonování struktury je zase štětec, ale je zaměřen na odstranění drobností. Typicky – vlas na tváři. Nalezneme ho v pod-nabídce nástroje Retušovací štětec, je to ikonka razítka s bílou raznicí. Opět zde jde o masku (lze zrušit, lze vyvolat další masku atd.). Táhneme štětcem a je možné si tah zvýraznit:



Při volbě Automaticky vyhledat zdrojovou oblast si nástroj vyhledá tónově obdobný zdroj a vlas překryje.



Na rozdíl od předchozího nástroje, který je skvělý, nejsem s tímto verkem nadšený. Připadá mi složitý a výsledek je pochybný. Vlas mohu zlikvidovat snadno i v prastaré verzi ZPS (i jiným editorem) prostým klonovacím razítkem v režimu Zesvětlit: textura se nanese jen na to, co je tmavší než zdroj.



Druhý, velmi příjemný a efektivní nástroj je Polarizace. Pozmění barvy, především ztmaví a zvýrazní azurovou modř. Najdeme ho v oddílu Vyvolat, položka Barva, dole je teď Polarizace. Takhle je, když je polarizace na nule:



Přesunem táhla na stovku silně zvýrazním mraky, ale osvěžím i barvu stěny:



Poslední zajímavou změnou je podpopra HEIF formátu. Tato novinka vás asi nevzruší, navíc je v pokusném stádium. Formát HEIF zavedl Apple v poslední verzi operačního systému iOS, používaného v iPhonech. Jde o formát s optimální kompresí, fotky jsou tudíž datově až 30% oproti klasickému JPEG. Zobrazovat je ale umí jen zařízení s iOS a Zoner ZPS X je první na světě, který dokáže s fotkami s koncovkou *.heic (to je koncovka HEIF formátu) manipulovat. Opakuji, je to zatím jen hokus pokus, nicméně světové prvenství patří Zoneru a potlesk je tudíž na místě.