Nezařazené

Zase jednou s bleskem

Smysl práce s bleskem je v tom, aby bylo co nejméně znát, že jsme blejskali. Proto základ je přirozená expozice. Do této přirozené expozice doblýskáváme doplňkové světlo blesku. V happy hour by to mělo vypadat nějak takto:

Smysl práce s bleskem je v tom, aby bylo co nejméně znát, že jsme blejskali. Proto základ je přirozená expozice. Do této přirozené expozice doblýskáváme doplňkové světlo blesku. V happy hour by to mělo vypadat nějak takto:


Bylo foceno na 800 ISO, clona F5.0, interním bleskem low end Nikonu D3100. Ten byl v režimu slow a nastavený na -1 EV. Takže vlastně jak přirozená, tak flashová expozice byly na mínusu a v součtu to dalo vyrovnaný obrázek.

Později, když už byla tma, jsem přešel na manuální režim expozice, avšak zachoval jsem samozřejmě slow flash. Zvedl jsem ISO na 3200 (zkoušel jsem, co ten Nikon dokáže, a vede si fakt moc dobře), další parametry stejné jako před tím. Takže blesk blejskal a zachovalo se prostředí – to je hlavní cíl toho cvičení.


Úskalí je zřejmě dvojí, jednak nedostatečná expozice prostředí, jednak nesprávné nastavení blesku: nejhorší je plný automat, který nastaví synchronizační čas, typicky 1/60 sec. To má za následek zčernání pozadí a vypálení popředí:


Zajímavý problém se vyskytl na tomto snímku D. Š.: tam se zřejmě sešly dva blesky a blesk té dámy v záběru ovlivnil výkon blesku D. Jelikož je D. dobrosrdečná, nepotěší ji ani moje ujištění, že s největší pravděpodobností zase její blesk odpálil automatiku té paní naproti, takže i ona měla fotku černou jako čert…


 

Dodatek:
V. Z. se ptá:
Jak může jeden blesk odpálit automatiku jiného blesku ?

Já si tedy myslím, že to tak bylo: blesk v režimu ETTL blýská nadvakrát. Nejdřív blýskne, světlo se odrazí od objektu, odražené se vrátí a podle jeho intenzity blesk nastaví sílu toho skutečného, pracovního záblesku. Když je objekt – dejme tomu – daleko, odražené světlo je slabé a blesk blýskne silně. Když je objekt blízko, odražené světlo je silné a blesk blýskne slabě.
No a když čert nechtěl a někdo blejsknul a trefil se zrovna do momentu, kdy se vrátil měrný blesk D.Š., automatika blesku spojila oba a tím pádem ten pracovní záblesk byl slabý, je to jasnější? 🙂 Ale jak říkám, já si jen myslím, že to tak bylo, protože je zajímavé, že na fotce je vidět záblesk cizího foťáku.