Nezařazené

Zapojte se do soutěže Megapixelu na téma Krása portrétní fotografie

Portréty patří k žánrům, které jsou zdaleka nejrozšířenější, aniž si to většina fotografů vůbec uvědomuje. Fotografujeme obličeje svých blízkých a kamarádů, fotky sdílíme na sociálních sítích a galeriích, posíláme mailem, nebo tiskneme na papír prakticky každodenně. Ne vždy ale takové portrétní snímky zaujmou, protože prostě nevypadají tak, jak bychom od portrétu očekávali.

Portréty patří k žánrům, které jsou zdaleka nejrozšířenější, aniž si to většina fotografů vůbec uvědomuje. Fotografujeme obličeje svých blízkých a kamarádů, fotky sdílíme na sociálních sítích a galeriích, posíláme mailem, nebo tiskneme na papír prakticky každodenně. Ne vždy ale takové portrétní snímky zaujmou, protože prostě nevypadají tak, jak bychom od portrétu očekávali.

Většinu z nás velice přitahují portrétní fotografie s velice malou hloubkou ostrosti, kdy je zaostřeno pouze na obličej, nebo ještě lépe jenom na oči, případně pouze na to bližší oko. Pozadí za portrétovanou osobou je v takovém případě rozostřené, což vypadá velice dobře. Ale nejen to. Rozostřené pozadí má u portrétu také jiný význam, než jen estetický. Díky němu totiž můžete v neostrosti „ukrýt“ objekty, které by na sebe zbytečně strhávaly pozornost, takže se při prohlížení snímku může divák soustředit právě na to, co je důležité a tedy zobrazeno ostře.

Jak dosáhnout rozostřeného pozadí

Hloubku ostrosti samozřejmě můžeme ovládat, vliv na ni má nastavení clonového čísla, ale i další parametry:
Clonové číslo – čím je clonové číslo větší (například f/11, f/16, f/22), tím větší je hloubka ostrosti, tedy tím ostřeji bude zachyceno popředí i pozadí záběru.
Naopak pokud použijete malé clonové číslo (třeba f/1,8, f/2, f/2,8), dosáhnete malé hloubky ostrosti a podaří se vám vyfotit fotku s rozmazaným pozadím, nebo popředím – podle toho, kam bude zaostřeno.

Ohnisková vzdálenost objektivu – čím větší je ohnisková vzdálenost objektivu (100mm, 150mm, 200mm, 300mm), tím menší dosáhnete hloubky ostrosti a tím snadněji dosáhnete rozostřeného pozadí.
A naopak. Při použití objektivu s krátkou ohniskovou vzdáleností (10mm, 15mm, 18mm) snadno vyfotíte celý snímek krásně proostřený.

Zaostřovací vzdálenost – čím kratší je zaostřovací vzdálenost, tím menší je hloubka ostrosti. Zaostřujete-li tedy na nějaký objekt velice blízko u fotoaparátu, bude hloubka ostrosti jen několik centimetrů. Pokud ale budete fotit třeba krajinku a zaostříte na objekt vzdálený několik desítek metrů, samozřejmě vzroste i hloubka ostrosti úměrně tomu, na jakou vzdálenost budete zaostřovat.

Chcete-li tedy dosáhnout malé hloubky ostrosti a tedy rozostřeného pozadí snímku, nejjednodušeji se vám to povede, když použijete objektiv s dlouhou ohniskovou vzdáleností (tedy teleobjektiv), nebo alespoň co nejdelší ohniskovou vzdálenost vašeho základního zoomu. Další tip se týká vzdálenosti pozadí, to by totiž mělo být od portrétované osoby co možná nejvíce vzdáleno, pokud má být co nejrozostřenější.

Nejpoužívanějším nástrojem pro dosažení malé hloubky ostrosti, je clonové číslo. Rozostřeného pozadí dosáhnete nastavením co nejmenšího clonového čísla. V tomto ohledu tedy mají největší výhodu objektivy s vysokou světelností f/1,4; f/1,8; nebo f/2,8.

Jaký vybrat objektiv

Portréty je ideální fotit alespoň mírným teleobjektivem, který dokáže zachytit portrétovanou osobu tak, jak ji vnímáme z běžné pozorovací vzdálenosti pouhým pohledem. Pokud je takový objektiv zároveň dostatečně světelný, dosáhnete i velmi pěkně rozostřeného pozadí a malé hloubky ostrosti. Pro fotoaparáty s fullframe snímačem je tedy ideální portrétní ohnisko v rozpětí zhruba 75 – 135 mm. U zrcadlovek se snímačem velikosti APS-C(nebo u Nikonu DX) je to pak cca 50 – 85 mm. Pokud máte přístroj s menším snímačem, třeba kompakt s výměnným objektivem Panasonic nebo Olympus, má portrétní objektiv ohniskovou vzdálenost cca 45 – 75 mm.

Zoom, nebo pevné ohnisko?

Použitelné jsou oba dva typy. Zoomy mají výhodu v daleko větší univerzálnosti, takže je nemusíte používat jenom na portréty. Vlasteně spojují několik objektivů do jednoho, což je nespornou výhodou.

Objektivy s pevným ohniskem mají zase výhodu v tom, že mají většinou daleko lepší optickou kvalitu, takže jste schopní dosáhnout ještě ostřejších fotek s minimem obrazových vad. A většinou mají také daleko lepší světelnost, což je výhoda, o které jsem se už několikrát zmínil.

Vhodné modely

Pro malé snímače (APS-C, DX, Micro 4/3)
Canon EF 50mm f/1,8 II
Nikon 50mm f/1,8 AF-S NIKKOR G
Sony DT 50mm f/1,8 SAM
Olympus M.ZUIKO 45mm f/1,8

Pro fullframe snímače
Canon EF 85mm f/1,8 USM
Nikon 85mm f/1,8 AF-S G
Sigma 85mm f/1,4 EX DG HSM pro Canon
Canon EF 85mm f/1,2 L II USM
Nikon 85mm f/1,4 AF-S G

Zapojte se do březnového kola Krása portrétní fotografie, celoroční soutěže Rok s Megapixelem.