Nezařazené

Zápas se stativem

Často slyším stýskání „neumím to se stativem“. A práve to „neumění“ bývá obvyklá příčina toho, že stativ zakoupený za iks tisíc se válí v šupleti a my pak honíme udržitelnou expozici při 1600 ISO. Zápas se stativem? Ano, za všechno se platí. Posledně ve Fata Morganě jsem ho taky nechal být, zvlášť poté, co mi ho nejmenovaná kolegyně skopla i s foťákem… 🙂 No a když nám ho čmajzli v Kambodži v Angkoru letos na jaře, stačil malý úplateček policajtovi a stativ byl na světě… Nicméně, vážně, musím připomenout jeden maličký trik, který jsem tu sice už roztruboval, ale asi nedošel obecného sluchu.

Píšu to jako odpověď na postesk naší posluchačky P.Š:

Posílám fotky z botanické. Ta první je focená ještě z ruky, pak už jste mě odchytil, takže zbytek (kromě snad posledních dvou už je s tím mezikroužkem) a ze stativu. Nejradši bych ten stativ zahodila – je s tím strašný práce, než se to do toho obrázku nacpe tak, jak by člověk chtěl.

No právě. Takže:
a) nikde není psáno, že těch fotek máme za hodinu stihnout dvacet; motiv vybíráme uvážlivě a fotíme jen to, co nás opravdu chytne;
b) motiv vybírám nejdřív očima a pak volím techniku – především přiblížení, to znamená počet mezikroužků, anebo přiblížení makroobjektivu. Tohle ale dělám z ruky! Volím bod, ze kterého budu fotit a obrázek si nahrubo zkomponuju. Teprve potom se peru se stativem, tedy nastavím ho tak, aby byl pokud možno svisle, tedy aby byl stabilní, ve správné výšce atd.

Kdo by se chtěl makru víc věnovat, lze mu doporučit makrosáňky – fotka je z webu vffota.com, kde to prodávají za 1837 Kč (únor 2011). Je to pro doladění snímku super, samozřejmě – má to smysl, jen když se makru chcete zabývat.


Shrnu: nejdříve z ruky, najdu si výšku, vzdálenost, směr pohledu – a pak do toho napasuju stativ. Čili nikoli: nejdřív foťák na stativ a pak se prát s nohama a hlavou atd. a během zápasu hledat motiv. A to je ten malý užitečný trik.

 

Jelikož jsem na fotoexpedici v Indii, nabídl jsem laskavému čtenáři v téhle době články již v minulosti zveřejněné. Pokud jste to tedy už jednou četli, promiňte mi to a popřejte mi, aby mě nesežral tygr (což mě asi nesežere) a abych mi nebylo blbě (což mi asi blbě bude).