Nezařazené

Záhada syndromu bílého bodu

Fujifilm vydal nový firmware pro svůj model X1O. Reaguje na údajný problém s bílým bodem. O co jde? Původně jsem už o tom psal na našem Facebooku. Údajně se na snímcích pořízených X10 měly objevovat záhadné bílé fleky. Píše se o tom například zde. Pečlivě jsem přístroj prověřoval a  pořídil sérii snímků se sluncem v záběru. Žádné reflexy jsem neobjevil, naopak, objektiv si vede v tomto ohledu nadprůměrně dobře. Jez se projevue snad na odlescích. Zkusil jsem to na odlesku na kovu, na proklik uvidíte plné rozlišení. Žádné anomálie tam nevidím.

Nicméně o věci se diskutuje. Na Facebooku se ozval pan Václav Krška, který X10 vlkastní a jev poozoruje. Nainstaloval nový firmware. Píše:

Pokud to někoho zajímá, tak tady vyfocené vánoční světýlka pomocí x10ky s novým firmwarem v1.03. Jestli došlo ke zlepšení nebo ne posuďte sami. Ja osobně si myslím že ano, ale že by to byla výhra to se také říci nedá;)
Pan Krška poslal i ukázku:


Mně to připadá jako aberace, ale opravdu, těžko soudit. Pan P.S. mi poslal mail s odkazem na stránku s bublinami, zde je to velmi vážné. Podívejte se na t. S X10 jsem fotil týden, pořídil několik set snímků za různých okolností a popisovaný jev jsem nezaznamenal. Ani zástupci Fujifilmu z Česka a Polska s nimiž jsem o tom mluvil se s tím nesetkali, nevyloučili ale, že by něco takového mohlo být u raných výrobků nebo nějaké části specifické série – to je ovšem dohad nepodložený ničím konkrétním. Celá záležitost nemění můj názor na X10: je to pozoruhodný, mimořádně kvalitní přístroj, se kterým se velmi příjemně a efektivně pracuje.