Nezařazené

Záblesk do stropu – jak na to

V úterý jsem zde psal o novém blesku Canon Speedlite 470EX-AI, který si dovede díky umělé inteligenci sám nastavit úhel odrazu o strop. Dnes si povíme, k čemu je to dobré, ten odraz od stropu.

V úterý jsem zde psal o novém blesku Canon Speedlite 470EX-AI, který si dovede díky umělé inteligenci sám nastavit úhel odrazu o strop. Dnes si povíme, k čemu je to dobré, ten odraz od stropu.

Obecně řečeno, blesk slouží jako doplňkový zdroj světla a používáme ho nejčastěji v nízké světelné hladině. Vestavěné blesky jsou konstruované tak, že osa jejich reflektoru je rovnoběžná s optickou osou objektivu – lidově řečeno, blesk práská ve směru, kam je objektiv namířený. Externí nasazovací blesk dělá v základní pozici totéž. Na ukázce vidíme výsledek. Slečnu jsem fotil před oknem, tedy v protisvětle přístrojem Canon 4000D – tedy nejlevnější zrcadlovkou všech dob. Mimochodem, zajímavost – po expozici se blesk musí nabít a když tedy není nabitý a exponujeme, obvykle z toho vyjde černoch v tunelu. Tahle dvojice aparát+blesk ale komunikuje, a dokud blesk není nabitý, aparát upraví expoziční čas – věru zajímavé a chvályhodné. Leč zpět k tématu.

Slečna vyfocena, ale… vidíme placatě nasvícený obličej, lesky na pleti, červené oči a tvrdé stíny pod bradou. To je efekt přímého blesku – a mohlo by to být horší…Zmáčkl jsem kouzelné modré tlačítko na blesku Canon Speedlite 470EX-AI a on se zaměřil na strop a cvak… ejhle výsledek. Žádné lesky ve tváři, žádné červené oči, žádný placatý obličej, ani byste nevěřili, že je to pořízeno pomocí blesku.Tady máte schematický obrázek, jak to funguje, převzal jsem ho z instrukčního webu Sony – Sony samozřejmě též vyrábí blesky. Trik je v tom, že jen trochu lepší blesky mají reflektor na kloubu a můžete je namířit vzhůru nebo do strany. Světlo se odrazí, a na cíl dopadne sice slabší, ale zároveň měkčí, rozptýlené – a o to nám jde.Ten Canon Speedlite 470EX-AI to umí nastavit sám – na ukázce vidíte Luďka Boušku, experta od firmy Foto Škoda, jak poněkud nedůvěřivě sleduje počínání umělé inteligence (ta zrovna měří výšku stropu).K dosažení výsledku vám postačí inteligence vlastní a blesk dokážete vyklopit nahoru sami. Nicméně je tu několik háčků.

Ono to dobře funguje, když je strop a) dost nízko, b) je bílý. Viděl jsem zoufalce, kteří práskali o strop ve sportovní hale vysoké pětadvacet metrů, nebo dokonce ve volné přírodě, kde nejbližší strop je hvězda Aldebaran. Pak to samozřejmě nefunguje. No a další výhradu doložím na další ukázce. Řeknete, pěkná slečna, navíc je neuvěřitelné, že takhle výtečně prokreslená fotka je pořízená v místnosti foťákem za cenu pod devět tisíc… Ale ten háček spočívá v tom, že světlo jde hodně shora a dělá lidem pytle pod očima. Což se zde děje taky.Tak abyste se nedivili… Proto je někdy lepší to prásknout o zeď, taky se dělá to, že namíříme nahoru a gumičkou přichytíme k hlavě blesku vizitku, takže část světla se odrazí od stropu, ale další od té vizitky a to světlo pak letí přímo a změkčí stíny. Technik je hodně, aj celé knihy se o nich píší. Zkoušejte, laborujte, a nebojte se práskat o strop. Pokud není červený nebo zelený…