Nezařazené

Xiaomi Yi M1

Čínská značka Xiaomi se prosadila svými výtečnými mobily i na českém trhu – její značkový obchod jich nabízí čtrnáct různých typů – a brzy po Novém roce přijde do prodeje první bezzrcadlovka. Náleží systému Micro Four Thirds (zatím Olympus + Panasonic) a měl jsem příležitost si přístroj vyzkoušet.

Čínská značka Xiaomi se prosadila svými výtečnými mobily i na českém trhu – její značkový obchod jich nabízí čtrnáct různých typů – a brzy po Novém roce přijde do prodeje první bezzrcadlovka. Náleží systému Micro Four Thirds (zatím Olympus + Panasonic) a měl jsem příležitost si přístroj vyzkoušet.



Jaký je a komu je určen
Jde o bezzrcadlovku s výměnnými objektivy, kompatibilní se systémem MFT. Firma zatím nabízí dva objektivy, ale lze použít objektivy MFT Olympus a Panasonic a dalších výrobců z konsorcia MFT. Přístroj má v kovovém a kompozitovém těle dvacetimegový snímač Sony IMX269 – to je velmi zdařilý a moderní snímač, má ho Olympus PEN-F i Panasonic GX8 a bude ho mít i nadcházející Panasonic GH5. Autofokus je na bázi analýzy kontrastu s 81 body, citlivost je 100 – 25600 ISO. Displej je pevný dotykový třípalcový s 1040000 body, rozsah časů je od 60 vteřin do 1/4000. Přístroj zapisuje na SD karty v JPEG i RAW. Nemá vestavěný blesk, je vybaven sáňkami na externí blesk, synchronizační čas je 1/125 sec. Sériové snímání je 5 fps. Video ve formátech MPEG-4 a H.264 je 4K a nižší, mikrofon je stereo. Výstupy jsou USB 2.0, microHDMI a nízkoenergetický Bluetooth komunikující s mobilem.

Je to elegantně designovaný přístroj zaměřený na laickou veřejnost – s nároky na kvalitu provedení a výkon. Mobily Xiaomi patří ke špičkové třídě a mezi touto klientelou se chce tahle bezzrcadlovka usadit.

Ovládání a menu
Důraz je kladen na eleganci a minimální požadavky na obsluhu. Přístroj má dvanáctistránkový manuál Na přístroji je ještě méně ovládacích prvků než na přístrojích Leica: páčka ON / OSS u spouště, kruhový volič režimu s volbami Auto, PASM (program – priorita času a clony a plný manuál) panorama, scénické předvolby a „master guide“ – k němu si musíte stáhnout šablony na kompozici. Na rohu na hraně je krásně nahmatatelný roller, tedy ovládací kolečko. Na zadní stěně je tlačítko pro prohlížení a přepínání celoplošného a bodového autofokusu. Nicméně nějaká nastavení zde přece jenom jsou. Displej je, jak víme, dotykový. Dá se prstem přepínat, ve směru vpravo jsou filtry – standard, portrét, živá barva, věrné černobílé a dramaticky černobílé obrázky. Po přesunu doleva se dostaneme do standardně řešeného menu – velmi podobného tomu, co známe z mobilu: vždy ikonka a stručný popis. Tady se dá nastavit vše normálně používané, ale také HDR a případný bracketing. Je tu i Basic Setup, tam nastavujeme datum a také jazyk, volba je mezi angličtinou a čínštinou. To je vše? Ano, to je vše.

Jak se s ním fotí
Trochu mi dělalo potíže zapínání – ona je ta páčka opravdu hodně titěrná. S tím je spojena další drobná obtíž – když přístroj usne, nedá se probudit stisknutím spouště, musíte ho vypnout a zase zapnout. Překvapivě nekooperativně se chová dotykový displej. Z mobilů jsme zvyklí na bleskovou odezvu, kdežto tady je občas třeba velkého přemlouvání. Rozhodně doporučuji jednorázové ostření, v režimu průběžného ostření se choval nevyzpytatelně. Spíš se osvědčoval při statické fotografii než při akčním snímání. Dodám ještě k ergonomii – přístroj je to elegantní, ale za ostrý grip se trochu špatně drží. Zato velmi chválím, že slot pro kartu je z boku pod solidně vypadajícími dvířky, tyhle low end přístroje mají vždycky slot pro kartu společně s baterkou. Toto je čestná výjimka.

Přístroj se osazen objektivem označeným Xiaomi 12-40/3.5-5.6. To je vcelku nenáročný plastový objektiv vysouvacího typu – má aretaci a musíme ho před použitím uvolnit. Jeho vlastnosti jsou velmi dobré. Soudková vada je minimální:


Také s vinětací si nemusíme lámat hlavu, toto je při 12 mm:


Při 40 mm už vůbec ne:


Horší je to s barevnou vadou. Tady jsem byl drobet přísný, je to +1 EV v přeexpozici, nicméně barevná kontura je i při nulové korekci na hranách v oblastech blízkých rohům obrazu:


S kompatibilitou s objektivy jiných výrobců by neměly být problémy – četl jsem na webu nějaké zmatené hlášky v tomto směru, nicméně má zkušenost je jenom pozitivní, se skly Olympus i Panasonic fungoval tento Xiaomi bezvadně.

Shrnutí
Xiaomi Yi M1 je elegantní přístroj pro nenáročné použití. Ovládání přes displej je vtipné a věřím, že upgrade firmwaru vyřeší liknavost displeje vůči dotykům. Jde o nováčka ve třídě MFT, který nastupuje do soutěže s Olympusem a Panasonicem: tito dva výrobci MFT založili a rozvinuli a nováček musí ze začátku soutěžit hlavně cenou. Ta nebyla ještě pro Českou republiku pevně stanovena, výhledová cena 12 tisíc na kit s objektivem 12-40 je poněkud odvážná když uvážíme, že Panasonic GF7 jde s objektivem 12-32 za 10 tisíc. Každopádně je rozšíření systému MFT vítané tím spíš, že do konsorcia vstoupila tak agilní a v oboru mobilů veleúspěšná firma , jako je Xiaomi.

 

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16