Nezařazené

Xiaomi Mi4

Raketa v oboru mobilů, čínský Xiaomi vypustil svůj první smartfon v srpnu 2011 a nyní je třetí největší výrobce na světě. Firma má hodnotu 46 miliard dolarů a roste dál. Model Mi4 jsem zkoumal z hlediska fotografického. Je úžasný ve srovnání s tím, co jsem znal dříve.

Raketa v oboru mobilů, čínský Xiaomi vypustil svůj první smartfon v srpnu 2011 a nyní je třetí největší výrobce na světě. Firma má hodnotu 46 miliard dolarů a roste dál. Model Mi4 jsem zkoumal z hlediska fotografického. Je úžasný ve srovnání s tím, co jsem znal dříve.
Nebudu se montovat do posuzování Mi4 coby mobilu, ani jsme ho neosadil simkou. Na Mobilu.cz ho klasifikovali jako extratřídu a nemám důvod jim nevěřit. Verze s 16 GB stojí a našem trhu deset a více tisíc, podle toho, kde. Rozměry má 139,2 s 68,5 s 8,9 mm, tedy je to velký mobil s pětipalcovou obrazovkou s rozlišením 1920×1080. Osazen je Androidem 4.4, procesor je čtyřjádrový s frekvencí 2,5 Ghz. Z významných funkcí má prakticky všechny, kromě NFC (párování s wi-fi nakrátko, přiložením), zato má FM rádio, což kupříkladu můj iPhone nemám a štve mě to. Podle recenze v Mobilu má problémy s LTE, podle mě mají problémy s LTE hlavně naši operátoři. Baterka má kapacitu 3080, vydrží v provozu den, mně vydržel déle, protože jsem ho používal jenom jako fotoaparát.. Provedení je špičkové, je to kombinace skla, kovu a plastu, vše dokonale slícované. Zapíná se tlačítkem na straně, otevírá se tahem prstu a pod displejem jsou tři tlačítka, Home uprostřed, vpravo tlačítko Zpět a vlevo mulitaskingové tlačítko.

Fotoaparát
Fotoaparát je třináctimegový, vytváří fotky 4208 x 3120 bodů – čip vyrobil Sony. Objektiv s ohniskovou vzdáleností 3,9 mm má světelnost 1,8. Je to první třináctimego, které mi přišlo pod ruku a jsem tedy udiven posunem v kvalitě oproti osmimegovému standardu mého iPhodu 4S. Exponuje buď dotykově, poklepem na displej, nebo velkým tlačítkem na boku přístroje. Když tlačítko přidržíme, fotí to sériově. Další velkou vychytávkou je Refocus. Je to funkce vynalezená původně Nokií funguje podobně jako systém Lytro. Přístroj pořídí sérii fotek s různou rovinou ostrosti, spojí je dohromady a poté to funguje podobně jako fotky formátu Lytro – podle toho kam klepnete, nastavíte rovinu ostrosti.
Jako všechny fotomobily má i Mi4 foťák na focení sebe sama (selfie), respektive je to kamera použitelná při videohovorech. Je osmimegová a pořizuje tudíž fotky v kvalitě mnohem lepší než jsou dvoumegové fotky starších systémů. Navíc je tu funkce (dá se vypnout), která určí, zdali jste muž nebo žena a uhaduje, kolik je vám let. Mně hádal, že 43 – takže chápejte, že tenhle foťák musím chválit.


Fotoaparát nabízí velký výběr filtrů. Lze je aplikovat rovnou při focení, natáhneme je přetažením palety filtrů zprava, anebo následně, metodou úpravy, pak se uloží upravený obrázek a původní zůstane nedotčený.

 


Přetažením zleva se dostaneme k nabídce nastavení. Tam se nachází zmíněný Refocus, také samospoušť a manuální režim. V něm lze nastavit rychlost závěrky (pak je to fakticky priorita času) a citlivost. Na ukázce nastavujeme čas.


Není tu korekce expozice. Té ale dosáhneme tím, že se dotkneme nejsvětlejšího místa na displeji a přidržíme. Expozice se přizpůsobí onomu místu, celkově ztmavne, respektive zesvětlá, když tlačíme na tmavé místo.


Je tu i HDR, jeho efektivita není přesvědčivá. Samozřejmě že pro Android je plno HDR aplikací, teď se bavíme o základní výbavě přístroje, s jakou ho výrobce dodává na trh.

Kvalita obrazu
Četl jsem několik recenzí a setkal jsem se s výhradami, že zde nejde o současnou špičku. To nedokážu posoudit, nicméně pokrok oproti osmimegovému standardu je zásadní. Kresba je mnohem lepší a zcela přesahuje normu jakési nouzovky nafocené mobilem. Ony ty kvalitativní nároky v poslední době až nesmyslně stouply, nicméně pro běžné použití je kvalita víc než dostačující.

Pokud jde o nedostatky, občas se mi stávalo, že aplikace Fotoaparát vypadla a zdálo se mi, že to reaguje na aktuální polohu. Přístroj reagoval na spoušť překvapivě rychle, ovšem někdy prostě nezaostřil, nicméně přesto exponoval. Stabilizace tu není, ani mechanická, ani digitální.

Nemá zoom, leda digitální. Ten ovšem má své zásadní limity – pokud bychom výsledek měli přísně posuzovat. Když ovšem vezmeme v úvahu, že většina dnes pořízených fotek zůstává v mobilu, eventuálně se dostane na tablet, jsou výhrady celkem směšné. Fotí to až 3200 ISO, pak ovšem je ten šum dosti zřetelný – při stoprocentním zvětšení na monitoru.

Shrnutí
Xiaomi Mi4 je reprezentant nové generace fotomobilů. Jde o zásadní krok kupředu a možnosti jsou veliké, nikoli ovšem neomezené. Je třeba počítat s pevným ohniskem, možnosti digitálního zoomu jsou limitované. Aniž bych se pokoušel srovnávat s jinými 13 Mpx fotomobily, je jasné, že nastoupila nová éra a osmimegové přístroje jsou překonané. Je to další hřeb do rakve malých levných kompaktů, které začínají být zbytečné jako kolovrat anebo páska na vousy.

 

Ukázky:

9 protisvětlo, 10 extrémní rozsah jasů, 11 – 13 digitální zoom, 15 při 700 ISO, 16 při 1600 ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16