Nezařazené

Xiaomi Mi Note

Novinka donedávna neznámé čínské firmy vyvolala velkou pozornost ve světě i u nás. Údajně ho za prvních 24 hodin prodali dva miliony kusů. Model Mi4 jsem tu recenzoval v únoru. Mi Note jsem ještě v ruce neměl, nicméně získal jsem zkušební snímky a o ně se s vámi chci podělit.

Novinka donedávna neznámé čínské firmy vyvolala velkou pozornost ve světě i u nás. Údajně ho za prvních 24 hodin prodali dva miliony kusů. Model Mi4 jsem tu recenzoval v únoru. Mi Note jsem ještě v ruce neměl, nicméně získal jsem zkušební snímky a o ně se s vámi chci podělit.


Přístroj byl zveřejněn v leednu. Komunikuje na bázi GSM / HSPA / LTE. Váží 161 g, měří 155.1 x 77.6 x 7 mm a je krytý sklem Gorilla Glass 3. Displej má 5,7 palcový, slot pro SIM je duální, běhá pod Androidem v 4.4.4 KitKat. Čipset je Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 , procesor Quad-core 2.5 GHz Krait 400 s 3 GB RAM, dodává se s pamětí 16 nebo 64 GB.
Jeho fotoaparát, to je to, co nás zajímá, je třináctimegový s optickou stabilizací, s autofokusem a duální LED fleší (různé barevné teploty). Druhá (přední) kamera pro selfie má 4 Mpx.

Toto jsou základní specifikace. Vlastnostmi a ovladatelností se nemohu zabývat, fotoaparát (mobil) jsem v ruce neměl, získal jsem jen fotky. Když je porovnám s produkty modelu Mi4, nezbude mi než citovat úsloví o nebi a dudách, přičemž bohužel dudy jsou Mi4.


Srovnávací obrázek je, myslím, přesvědčivý. Xiaomi Mi Note se ale nemusí stydět ani před obrázky z mirrorlessu Micro Four Thirds. Tady jsem mu nasadil hodně silného soupeře, Olympus OM-D EM-5 Mk II s objektivem pevné Zuiko 17 mm. Z mobilu nevzešla žádná mazanina – ve větvích, foťák je vlevo, mobil vpravo. Jak si hned ukážeme, je v tom ale háček.


Přirozeně že ještě dlouho bude dynamický rozsah problémem a čím menší čip, tím jsou nesnáze větší. Zde je máte názorně. Fotka silně osluněné ulice se stínem. Na levé straně jsou žlutě vyznačená zcela přepálená místa, modrá, zelená a červená barva signalizují přepaly v odpovídajících kanálech RGB.


Přirozeně že obrázky jsou poznamenané silným zprocesováním a to je ten háček. Větve vyjdou dobře, ty jsou doostřené. Pixelpichové se ale s rozkoší vyřádí na trávě – i na těchto ukázkách. Ta je skutečně rozpatlaná, zvláště pak na ukázce č. 8. To je pochopitelně daň za pidirozměry čipu. Je to pochopitelně patrné i na snímku z přední kamery – nicméně i těch 4 Mpx je velký pokrok oproti současnému standardu.


Ukázky jsou zde:

Výsledky z fotoaparátu mobilního telefonu Xiaomi Mi Note znamenají významný krok vpřed – a zároveň je to další hřebík do rakve klasických kompaktních fotoaparátů. Ty mají smysl jedině kvůli zoomu a díky jemu se ještě dlouho budou držet – dokud se nevynalezne optické zařízení, které zoom nahradí, přičemž 7 mm tloušťky mobilu je vražedný limit – vždyť brblání veřejnosti vyvolal i malý výstupek na jinak hladkém těle iPhonu šestky!