Nezařazené

Vyrovnávací základna Feisol a jiné radosti

Nabídku karbonových stativů na našem trhu doplňuje i tchajwanská firma Feisol. V její nabídce je několik zajímavých konstrukcí, mimo jiné i vyrovnávací základna pro krajináře.

Nabídku karbonových stativů na našem trhu doplňuje i tchajwanská firma Feisol. V její nabídce je několik zajímavých konstrukcí, mimo jiné i vyrovnávací základna pro krajináře.

Fotografování panoramatických obrázků jistě není jediná disciplína, pro kterou potřebujeme mít fotoaparát přesně srovnaný do vodorovné roviny, takříkajíc na bublinu. Můžeme toho dosáhnout třícestnou i kulovou hlavou, ovšem jednoduché to není. Vyrovnávací základna to značně usnadňuje. Celá věc se lépe ukáže než slovně vysvětlí.
Pro stativy Feisol je charakteristická konstrukce základny, která drží nohy a na niž se přišroubuje hlava. Skládá se ze dvou částí. Střední část je přichycena třemi imbusovými šrouby ke korpusu, který drží nohy, na ukázce je šroub povolený:


Zde to vidíte z boku, na uchycení nohou je vidět západka; po uvolnění lze nohy vychýlit do stran.


Imbusovým klíčem šrouby uvolníme – nalezneme je v tašce, která se dodává i se stativem. Tím se uvolní základna a na ní přišroubovaná hlava.


Poté se dá základna i s hlavou vyjmout. Na fotce je vidět i hák na pověšení závaží – aby se zvýšila stabilita stativu.


Do otvoru pak vložíme vyrovnávací základnu. Dole vidíme držadlo, jímž se hlava utahuje. Samozřejmě že výkyv má svá omezení, takže je třeba nejdřív srovnat nohy jaksi od oka.


Pak ovšem musíme našroubovat fotoaparát. Pokud bychom měli použít třícestnou nebo kulovou hlavu, jsme na tom v podstatě stejně, jako kdybychom vyrovnávací základnu neměli. K plnému využití potřebujeme fotoaparát připevnit napřímo. K tomu je třeba buď redukce, která se na šroub našroubuje, anebo lépe rychloupínací adaptér ORC-50. Pak ovšem jsme v ideální situaci: přístroj srovnáme během několika vteřin.

Samozřejmě že jde o profesionální zařízení a tudíž levné není. Navíc je na něj tříletá záruka a za to je také třeba platit. Vyrovnávací základna stojí dva tisíce a rychloupínací destička stojí 1300 korun. Pro specialistu to je investice, o které je možné uvažovat. Jako ideální bych viděl zařízení typu Nodal ninja, které jsem tu představil před dvěma lety . Je to speciální hlava, která umožní panoramovat přesně podle nodálního bodu, tedy podle osy otáčení optiké soustavy. Pokud děláte panoramata a záleží vám na přesnosti, podívejte se na ten článek a pak možná zatoužíte po vyrovnávací základně Feisol.

Obecně vzato, stativy Feisol se vyrábějí ve čtyřech třídách, classic, elite, traveler a rournament. Classic je v cenové třídě zaokrouhleně od šesti do osmi tisíc, elite od dvanácti do patnácti, traveler od osmi a půl do dvanácti a tournament stojí osm a půl. Levné nejsou, ovšem je třeba vzít v úvahu, že stativy mají typicky nosnost 10 kg a se středovým sloupkem váží kilo čtyřicet. Dalších 40 deka je třeba počítat na hlavu střední velikosti. Jsou pozoruhodně lehké a robustní, takže do vyšší cenové třídy patří plným právem. Cena, opět podle velikosti, je od dvou a půl do pěti a půl tisíc. Feisol vyrábí i gimbal hlavy – loni jsem tu představoval obdobný produkt od firmy Benro, tato hlava stojí jedenáct a půl tisíce. K zajímavým produktům patří i fotovozítko, které vám odlehčí úděl a ještě na něj můžete připevnit fotoaparát. Více informací najdete na webové stránce feisol.cz.