Nezařazené

Vygumovaný Japonec

Za svého nedávného focení v Japonsku jsem hodně myslel i na Digineff a na různé triky, o které se s vámi chci podělit. Dneska probereme situaci, kdy chceme něco vyfotit bez lidí a oni tam ti lidi furt jsou. Jak na to? Jak se zbavit překážejícího Japonce?

Za svého nedávného focení v Japonsku jsem hodně myslel i na Digineff a na různé triky, o které se s vámi chci podělit. Dneska probereme situaci, kdy chceme něco vyfotit bez lidí a oni tam ti lidi furt jsou. Jak na to? Jak se zbavit překážejícího Japonce?

Je to v podstatě jednoduché. Základ je v zachování klidné hlavy a nepanikaření. Využijeme toho, že překážeči se pohybují. Tento příklad je pořízen v císařské zahradě v Kjótu. Tam vás pustí jen na povolení, ve skupině, a tak pořád máte v záběru nějakého Japonce. Naštěstí kráčejícího. Na vyfocení mostku bez lidí stačily dva záběry. Tento:


a tento:


Důležitá je pevná ruka při focení, lepší by byl stativ, ale ten by vám japonský císař ve své zahradě vzteky omlátil o hlavu. Takže pevná ruka. Podstatné je, aby postavy byly na různých místech. Tam, kde je na jednom obrázku Japonec, je na druhém volné místo. Při úpravě oba obrázky spojíme tak, aby zůstala jen ta volná msta a postavy zmizely.
Obrázky jsou na proklik ve větší velikosti, stáhněte si je, abyste si to mohli sami vyzkoušet. Zoner na to má speciální funkcí, ukážu to na verzi ZPS 14, ty následující změnily jen design a funkčně jsou v podstatě stejné.
Ve Správci oba obrázky vysvítíme (Ctrl+klik levým uchem myši) a jdeme do roletového menu Vytvořit – Skládání multiexpozic – Odstranit pohybující se objekty.


Proklikáme se až do karty Vytvoření obrázku. Zde je třeba trochu přemýšlet. On už teď ten program něco odstranil, ale ne všechno. Musíme si pomoci natažením rámce, jak praví nápověda. To je ten čárkovaný obdélníček dole, vedle ručičky:


Rámeček natáhneme přes překážejícího Japonce, načež se karta změní a ukáží se dva alternativní obsahy rámce: s Japoncem a bez Japonce. Klikneme na volbu bez Japonce.


Pak se ukáže obrázek bez Japonce a ten buď uložíme, nebo otevřeme do editoru k dalšímu zpracování.


Podstata je v pořízení aspoň dvou obrázků. Proceduru lze dělat pohodlně i ručně – v editorech, které dovedou vrstvy (připomínám, že i ZPS je v jistém smyslu umí). Ale typicky Photoshop, eventuálně Photoshop Elements, ve kterém to ukážu. Tam to jde jako když to kachnám hází. Je třeba oba dílčí obrázky dostat do jednoho, do vrstev.


No a pak překážející Japonce po nasazení masky vymaskuji černou barvou (tím zakryju část aktivní vrstvy a odkryju tu spodní – část bez Japonce. Na proklik uvidíte obrázek i s návodem ve větším provedení.


No a jsme zase bez Japonce, velmi snadno. Ale nemyslete si, že proti Japoncům něco mám, naopak! Jen bych chtěl mít ten mostek v zahradě japonského císaře bez nich. Abych Jeho Veličenstvu udělal radost, vyrobil jsem z mostku japonérii v klasickém stylu.